Leasing urządzeń na wynajem. Jeśli zajmujesz się sprzedażą urządzeń i masz zapytania od klientów o możliwość wynajmu, albo myślisz o poszerzeniu oferty o najem urządzeń, to poniższy tekst jest dla ciebie.

Leasing urządzeń pod wynajem

1

Urządzenia na wynajem – zakup czy leasing?

Zapewne otrzymujesz zapytania o możliwość najmu urządzenia, zamiast zakupu. Dla klientów jest to wygodne, bo zamiast inwestować całą kwotę w zakup płacą co miesiąc abonament za wynajem. Taki model działania jest często spotykany np. w ekspresach do kawy czy dystrybutorach do wody, ale zdarza się także w sprzęcie IT, wózkach widłowych oraz innych maszynach i urządzeniach.

W branży gastronomicznej dostawca urządzenia często łączy najem z cykliczną dostawą surowca. Przykładowo palarnia kawy oferuje również ekspres do kawy. W ramach najmu zobowiązuje klienta do zamawiania kawy tylko u nich przez czas trwania najmu (zwykle przez 3 lata) w ilości nie mniejszej, niż X kg miesięcznie.

Dla sprzedawcy urządzeń ten model działania zapewnia regularną, przewidywalną sprzedaż. Jednocześnie przy większej ilości klientów wymaga znacznych środków finansowych zamrożonych w wynajmowanym sprzęcie i zaburza płynność finansową firmy. Bowiem sprzęt trzeba najpierw wyprodukować lub zakupić na rynku. Czyli koszty ponosimy na początku, a zyski z wynajmu są odroczone w czasie.

1

Leasing urządzeń na wynajem

Tutaj z pomocą przychodzi leasing. Zamiast inwestować własne środki w sprzęt możesz go wyleasingować, a następnie wynająć klientowi na okres trwania leasingu. Musisz przy tym wskazać leasingodawcy komu go wynajmiesz (w tym celu warto pokazać umowę najmu z klientem).

Sprzęt możesz leasingować jednostkowo (osobna umowa leasingu na każdą sztukę), lub grupowo (kilka-kilkanaście urządzeń na raz). Jeśli cyklicznie potrzebujesz leasingu możesz także zawnioskować o przyznanie limitu leasingowego, z którego później będziesz korzystał w razie potrzeby.

1

Leasing urządzeń na wynajem – zagrożenia

Z leasingiem sprzętu na wynajem na siebie wiążą się pewne ryzyka:

 • Jeśli klient nie zapłaci raty najmu nie zwalnia cię to z opłacenia raty leasingu. Musisz też zadbać o skuteczne ściąganie należności.
 • Jeśli klient rozwiąże umowę najmu, a Twoja umowa leasingu nie trwa jeszcze 40% standardowego czasu amortyzacji przedmiotu – dla większości maszyn i urządzeń 3 lata – to zakończenie umowy leasingu przed czasem może być kosztowne i nieopłacalne.
 • Biorąc kolejne leasingi zadłużasz swoją firmę. Jeśli bierzesz leasing na zmiennej stopie procentowej – ponosisz ryzyko zmiany stóp procentowych.

Dlatego najem powinien przynosić Twojej firmie godziwą marżę a umowa zabezpieczać Cię na wypadek chęci przedwczesnego zakończenia najmu przez klienta.

1

A może leasing na klienta?

Wyjściem z tej sytuacji jest leasing urządzenia bezpośrednio przez klienta. Wtedy powyższe ryzyka znikają. Twój klient musi jedynie dysponować wkładem własnym do leasingu (zazwyczaj 10-20%).

Jeśli urządzenia kosztują od 500 zł netto do 30-40 tys. zł netto rekomendujemy leasing online.

Dla droższych urządzeń przygotujemy indywidualną wycenę.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing urządzeń

Leasing maszyn

Leasing samochodów

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing wyposażenia gastronomii

Zdolność leasingowa: główne kryteria oceny

Leasing bez pierwszej wpłaty

  5/5 - (5 votes)

  Poprzedni post

  Auto w leasingu a pijany kierowca. Czy będzie konfiskata samochodu?

  Następny post

  Leasing windy – jak to zrobiliśmy?