Leasing: koszty na koniec roku. Końcówka roku jest czasem, gdy wielu przedsiębiorców ma największą sprzedaż i intensywnie rozgląda się za kosztami. W związku z tym część z nich podejmuje decyzję o zakupie np. nowego samochodu czy maszyny do firmy. Jednak co w sytuacji, gdy szukasz kosztu teraz (niezależnie czy jest to koniec roku czy nie) a odbierzesz zamówiony przedmiot dopiero za kilka miesięcy? Czy mimo to możesz teraz zaliczyć część ceny w koszty i jak dużą część?
Przy zakupie drogich maszyn lub luksusowych samochodów na zamówienie terminy odbioru wynoszą często od 3 do 9 miesięcy od momentu zamówienia.
Tradycyjnie przy zamówieniu wpłacasz dilerowi zaliczkę, np. 10-20% i czekasz. Jeśli zdecydowałeś się na leasing to tuż przed odbiorem dopłacasz pozostałą część wkładu własnego do leasingodawcy – o ile trzeba coś dopłacać. Otrzymasz wtedy fakturę na całą wartość pierwszej wpłaty a po miesiącu płacisz pierwszą ratę leasingu.
Jest to rozwiązanie dobre dla większości sytuacji, ale nie gdy intensywnie szukasz kosztów w danym momencie. W takim bowiem wypadku zamawiając maszynę produkcyjną lub samochód osobowy pod koniec roku wszelkie koszty leasingowe otrzymasz w kolejnym roku. Na szczęście jest na to rozwiązanie.
.
Leasing: koszty na koniec roku (lub miesiąca)
Co jeśli potrzebujesz kosztów teraz?
Oferujemy rozwiązanie, które pozwoli Ci zaliczyć pierwszą wpłatę w koszty teraz niezależnie od daty odbioru przedmiotu leasingu. Ale po kolei.
Jakie masz opcje finansowania zakupu maszyny lub samochodu?
Gotówka, leasing lub kredyt.
.
Co gdy wybierzesz zakup za gotówkę lub w kredycie (faktura będzie wystawiona na twoją firmę)?
VAT odliczysz jednorazowo, kwotę netto będziesz amortyzował zgodnie ze stawką amortyzacji przedmiotu (dla nowego samochodu czas amortyzacji wynosi 5 lat, dla większości maszyn produkcyjnych 7 lat).
Jeśli jesteś małym podatnikiem masz możliwość jednorazowej amortyzacji (nie dotyczy samochodów osobowych). Małym podatnikiem w 2024 r. jest podatnik, u którego w 2023 r. wartość przychodu ze sprzedaży, nie przekroczyła 2 mln euro netto. Limit jednorazowej amortyzacji wynosi 50 000 EUR rocznie.
Jeśli przedmiot jest droższy możesz go amortyzować jednorazowo tylko do wysokości limitu. Nadwyżkę amortyzujesz liniowo przez następne lata. Dodatkowo przy drogich samochodach występują dodatkowe ograniczenia w amortyzacji.
.
Co gdy wybierzesz zakup w leasingu operacyjnym?
W leasingu operacyjnym każda opłata leasingowa jest kosztem i odliczasz od niej VAT niezależnie od jej wysokości oraz wartości przedmiotu leasingu. Ograniczenia w odliczeniu VAT występują tylko przy samochodach osobowych, motocyklach oraz kamperach.
Opłata wstępna (pierwsza wpłata) wynosi od 0 do 45% wartości przedmiotu leasingu. Jeśli szukasz dużego kosztu i zdecydujesz się na maksymalną wpłatę to jednorazowo zaliczysz w koszty 45% ceny zakupu.
Umowa musi trwać co najmniej 40% standardowego czasu amortyzacji, żeby była uznawana za umowę leasingu. Zatem dla samochodu min. 2 lata, dla większości maszyn min. 3 lata – zatem tyle zajmuje zaliczenie w koszty inwestycji.
.
Koszty na koniec roku lub miesiąca a leasing
W którym momencie możesz liczyć na koszt z tytułu pierwszej wpłaty?
Najczęściej tuż przed odbiorem przedmiotu leasingu. Mamy jednak rozwiązanie, w którym dostajesz fakturę za pierwszą wpłatę w miesiącu jej dokonania, na przykład pod koniec roku. Czyli wpłacasz opłatę wstępną do leasingodawcy do ustalonej wysokości pierwszej wpłaty, np. 45%. Wtedy leasingodawca wystawi fakturę na 45% ceny w miesiącu wpłaty, nawet jeśli do odbioru zostało kilka miesięcy.
Jeśli wpłacasz też zaliczkę do sprzedawcy – można ją zaliczyć na poczet wkładu własnego do leasingu i do leasingodawcy dopłacić jedynie różnicę. Wówczas leasingodawca poprosi jeszcze dilera o podpisanie kompensaty na wysokość wpłaconej zaliczki.
Nie jest to rozwiązanie standardowe, gdyż wiele dużych firm leasingowych wystawia faktury za pierwszą wpłatę dopiero w miesiącu odbioru przedmiotu leasingu lub dopuszcza możliwość wcześniejszego zafakturowania tylko części pierwszej wpłaty.
.
Co jeśli 45% to nadal zbyt mało?
Możemy jeszcze zaproponować podniesienie pierwszej raty leasingu do np. 10-15%. Wyższe wartości również są możliwe ale za zgodą działu ryzyka. W sytuacji, gdy np. spodziewasz się dostawy na koniec roku możemy zaproponować przyspieszenie fakturowania pierwszej raty leasingu na miesiąc odbioru (zamiast miesiąc po odbiorze). Dzięki temu koszty masz jeszcze w tym roku.
Zobrazujemy to na przykładzie.
Firma Kowalski Sp. z o.o. chce kupić nową frezarkę za 170 000 EUR. W sierpniu zamawiają maszynę i wpłacają 10% zaliczki do sprzedawcy. Spodziewają się dostawy w grudniu. Zdecydowali się na leasing i chcą jak największą część maszyny zaliczyć w koszty jeszcze w bieżącym roku.
Można zastosować następujący wariant leasingu:
Pierwsza wpłata 45%
Pierwsza rata leasingu podwyższona do 15%
Leasing na 3 lata (najkrótszy możliwy dla frezarki)
Wykup 20% (najniższy możliwy po 3 latach dla frezarki)
W październiku firma dopłaca 35% do leasingodawcy. Leasingodawca wystawia w październiku fakturę na 45% wartości maszyny, którą firma zalicza w koszty na październik. Odbiór nastąpi w grudniu i pierwsza rata fakturowana jest także w grudniu (wyraził na to zgodę leasingodawca).
Jakie są korzyści powyższego rozwiązania?
- Firma zaliczy w koszty 60% ceny maszyny jeszcze w biezacym roku, dzięki czemu istotnie zmniejszy wysokość VAT należnego oraz podatku dochodowego za ten rok.
- Dzięki rozbiciu 60% na 3 transze (10% sierpień, 35% październik, 15% grudzień) nie zostanie zachwiana płynność finansowa firmy.
- Z uwagi na bardzo dużą spłatę kapitału na początku leasingu kolejne raty są bardzo niskie, podobnie koszt leasingu.
- Pod koniec leasingu Kowalski Sp. z o.o. wystąpi do leasingodawcy z wnioskiem o rozłożenie wykupu na kilka rat, dzięki czemu szybciej zaliczy go w koszty działalności.
.
Koszty na koniec roku dzięki już spłacanemu leasingowi
Jeśli jesteś w trakcie spłaty leasingu/-ów to możesz również wygenerować dzięki nim wysokie koszty poprzez jednorazową większą nadpłatę leasingu. Wystarczy z wyprzedzeniem zgłosić leasingodawcy chęć zmiany harmonogramu spłat w ten sposób, żeby np. w kolejnym miesiącu otrzymać ratę balonową w określonej wysokości.
Przy okazji można poprosić o skrócenie umowy leasingu, albo pozostawienie okresu spłaty bez zmian – wtedy kolejne raty będą niższe, niż dotychczas.
.
Jak widzisz leasing jest elastyczną formą finansowania. Pozwala dostosować harmonogram spłat do Twoich potrzeb co ma przełożenie na korzyści podatkowe.
Chciałbyś skorzystać z podobnego rozwiązania?
.
Oferta leasingu Leason
Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:
1
Wpisy powiązane tematycznie:
Ile najwięcej można spłacić w pierwszym roku leasingu?
Jak wycisnąć 100% korzyści z leasingu?
Wykup samochodu z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?
4 września 2024