Leasing jest jednym z najważniejszych źródeł finansowania samochodów, maszyn i urządzeń w firmie. Ma wiele zalet – jest tani, dostępny i korzystny podatkowo. Korzysta z niego zarówno sektor MSP, jak i duże firmy. Sprawdźmy więc, jakie możliwości oferują leasingodawcy oraz o czym należy pamiętać decydując się na leasing.

Idea Leasingu jest prosta – wybierasz przedmiot, wpłacasz wkład własny, płacisz miesięczne raty za wynajem a na koniec wykupujesz za symboliczną kwotę (najczęściej za 1%).

Leasing maszyn i urządzeń

Leasing umożliwia nabycie większości maszyn i urządzeń potrzebnych do prowadzenia biznesu bez konieczności wykładania całej kwoty zakupu. Na początku wpłacasz jedynie wkład własny, a resztę spłacasz w miesięcznych ratach. Każda opłata leasingowa jest kosztem uzyskania przychodu i możesz od niej odliczyć VAT, dzięki czemu płacisz niższe podatki. Na końcu wykupujesz maszynę na własność za niewielką, z góry ustaloną kwotę. Wykup to część ceny zakupu płatna na końcu umowy.  Co ważne można leasingować urządzenia już od 1 tys. zł netto (w leasingu online).

Możesz leasingować przeróżne maszyny, których potrzebujesz do prowadzonej działalności. Maszynę, dostawcę i warunki zakupu ustalasz samodzielnie. Rolą leasingodawcy jest zapłacić za przedmiot w twoim imieniu i oddać do użytkowania w zamian za raty leasingu.

Jako leasingobiorca możesz liczyć na niski wkład własny. Zazwyczaj 10% lub więcej ale możliwy jest też leasing bez wkładu własnego. Spłatę możesz rozłożyć najczęściej do 5 lat, choć dostępne są leasingi na dłuższy okres.

Leasing samochodów

Od 2019 roku limit kosztów wynosi 150 000 zł dla samochodów osobowych spalinowych i 225 000 zł dla aut elektrycznych. Obowiązują ograniczenia w odliczaniu VAT – dla aut wykorzystywanych do celów mieszanych (prywatnych oraz związanych z prowadzoną działalnością)można odliczyć jedynie 50% VAT. Ograniczenia te dotyczą także motocykli oraz kamperów. Natomiast dla samochodów ciężarowych nie obowiązują limity kosztowe, brak tez ograniczeń w odliczaniu VAT.

Rozliczenie rat leasingowych

Do 150 000 zł raty leasingu są księgowane w koszty w całości. Od samochodu wykorzystywanego do celów prywatnych oraz firmowych odliczysz 1/2 VAT. Kwota netto + 1/2 nieodliczonego VAT zaliczane są w koszty działalności.

Przedsiębiorca, który weźmie w leasing pojazd do 165 470,85 zł brutto (150 000 zł po odliczeniu 1/2 VAT) rozliczy w kosztach całość zapłaconych rat leasingowych. Jeśli wartość auta będzie wyższa, rozliczy jedynie część wydatków, do wysokości wynikającej z proporcji.

Więcej informacji na temat obliczania proporcji, aktualnych zasad leasingu samochodów, limitów wydatków eksploatacyjnych i roli podatkowej wysokiego wykupu przeczytasz tutaj: aktualne zasady leasingu pojazdów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy leasingu samochodów i maszyn?

Analizując opłacalność leasingu, przedsiębiorcy biorą pod uwagę przede wszystkim wysokość miesięcznych rat. Choć jest to najważniejszy koszt, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe opłaty.

Dodatkowe koszty leasingu, czyli jakie?

Opłaty dodatkowe to wszystkie opłaty nieuwzględnione w harmonogramie, czyli inne niż miesięczne raty, czynsz inicjalny i kwota wykupu. Części z nich, np. kosztów ubezpieczenia komunikacyjnego nie unikniesz. Przed innymi, np. opłatami za fotoradary czy opóźnienie w spłacie rat — z powodzeniem możesz się ustrzec.

Najczęściej naliczane dodatkowe koszty leasingu to:

  • opłaty za ubezpieczenie komunikacyjne (dla samochodów). Wszyscy leasingodawcy wymagają zawarcia nie tylko obowiązkowej polisy OC, ale również AC i NNW. W zależności od warunków umowy, możesz skorzystać z polisy ich lub zewnętrznej. Wybór polisy zewnętrznej zazwyczaj skutkuje naliczeniem opłaty za administrowanie polisą zewnętrzną. W zależności od leasingodawcy wynosi ona od 100 do 300 zł netto rocznie;
  • opłaty za ubezpieczenie majątkowe (w przypadku leasingu maszyn i urządzeń). Taka polisa chroni przedmiot przed kradzieżą, zniszczeniem, uszkodzeniem, przepięciami, pożarem itd. Im dłuższy leasing, tym większy sumaryczny koszt ubezpieczenia.
  • opłaty za dobrowolne ubezpieczenia dodatkowe– np. ubezpieczenie GAP chroniące przed utratą wartości pojazdu w razie kradzieży lub szkody całkowitej, na które decyduje się większość leasingobiorców. Koszt polisy liczony jest od wartości przedmiotu leasingu i opłacany co miesiąc z ratami leasingu;
  • opłata za rejestrację(w przypadku leasingu aut i ciągników rolniczych). Leasingodawca rejestruje pojazd i pobiera za to opłatę. W zależności od firmy leasingowej koszt wynosi od 315 do 450 zł netto;
  • Inne koszty, np: wycena, monity za opóźnienia w płatności rat, fotoradary i in.

Więcej informacji o dodatkowych kosztach w leasingu.

Zanim podpiszesz umowę leasingową

Zanim podpiszesz umowę leasingową, koniecznie zajrzyj do Tabeli Opłat i Prowizji. Taki dokument zawiera informacje na temat wszystkich dodatkowych opłat — kwot oraz warunków naliczania.

Mając świadomość dodatkowych kosztów, świadomie wybierzesz najkorzystniejszą ofertę leasingu.

Jak widać kosztów dodatkowych może być sporo. Na szczęście wielu z nich da się uniknąć a leasing i tak pozostaje jednym z najtańszych źródeł finansowania na rynku.

.

Szukasz leasingu? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodów

Leasing maszyn

Leasing online (1 – 110 tys. zł netto)

.

Wpisy powiązane tematycznie:

10 najczęściej popełnianych błędów przy leasingu samochodów i maszyn

Jak zorganizować leasing krok po kroku

Poprzedni post

Leasing na maszyny czyszczące i urządzenia sprzątające

Następny post

Sukces: droga od porażki do porażki z niesłabnącym entuzjazmem