Czy leasing samochodu jest bezpieczny? To ważne pytanie gdy bierzesz auto w leasing. Dziś wyjaśnimy, jakie zagrożenia niesie za sobą leasing samochodu. Podpowiemy również jak zminimalizować ryzyko i zabezpieczyć się już na etapie zawarcia umowy.

bezpieczny leasing

Czy leasing jest bezpieczny?

Leasing a zagrożenia – co może nas spotkać?

Leasing pojazdu niesie ze sobą ryzyka, np. kradzieży, uszkodzenia czy spadku wartości pojazdu. Dzięki odpowiedniej konstrukcji umowy leasingowej oraz zastosowaniu właściwych narzędzi możesz wyeliminować zagrożenia.

Spadek wartości przedmiotu leasingu a saldo do spłaty

Czasem saldo spłaty przewyższa wartość przedmiotu. Gdy dojdzie do kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej, leasingobiorca może mieć problemy z „zamknięciem” umowy.

Rozwiązanie: bezpieczna struktura oferty

Aby wyeliminować takie ryzyko, warto zadbać o bezpieczną strukturę spłaty. Taką zapewni Ci np. wyższa kwota wkładu własnego i niewielka kwota wykupu. Kolejnym zabezpieczeniem jest GAP (o którym więcej poniżej). Najmniej bezpieczną opcją jest leasing bez wkładu własnego, z wysoką kwotą wykupu.

Kolizja i uszkodzenie pojazdu

Stłuczki i wypadki. Choć większość z nas stara się jeździć bezpiecznie, nie sposób całkowicie wyeliminować takich zdarzeń. I po to właśnie są polisy ubezpieczeniowe. W leasingu są zawsze obowiązkowe.

Czy leasing jest bezpieczny – kradzież lub szkoda całkowita

Gdy pojazd zostanie skradziony lub ulegnie wypadkowi (szkoda całkowita) otrzymasz odszkodowanie z polisy AC. Jeśli kwota świadczenia będzie zbyt niska aby spłacić raty leasingu i koszty wcześniejszego zakończenia umowy, różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Rozwiązanie: polisa GAP

Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, kup polisę GAP. Jest to ubezpieczenie od utraty wartości samochodu działające w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Posiadając GAP, ubezpieczyciel wypłaci różnicę między wartością rynkową pojazdu a jego wartością z faktury zakupu. GAP oferowany jest w wariantach fakturowym, finansowym lub indeksowym. O różnicach pomiędzy nimi przeczytasz tutaj: Ubezpieczenie GAP – co to jest i czy warto?.

Śmierć lub trwała niezdolność do pracy leasingobiorcy

Przy śmierci leasingobiorcy umowa wygasa z dnia na dzień. Jeśli rodzina zmarłego nie będzie chciała(lub mogła) jej kontynuować, leasingowane dobra wrócą do leasingodawcy. Ten je spienięży, pokryje zaległe raty, a pozostałą uzyskaną ze sprzedaży kwotę przekaże spadkobiercom. Zdarza się także, że kwota pozostała do spłaty jest większa, niż cena uzyskana na aukcji.

Rozwiązanie: ubezpieczenie na życie do umowy leasingu

Aby zminimalizować finansowe konsekwencje śmierci leasingobiorcy, można wraz z umową leasingu zawrzeć polisę na życie. Większość polis przewiduje:

  • w przypadku śmierci leasingobiorcy — spłatę wszystkich rat do końca trwania umowy;
  • w przypadku śmierci w wyniku wypadku komunikacyjnego — wypłatę dodatkowego świadczenia;
  • w przypadku niezdolności do pracy — spłatę kilku lub kilkunastu rat leasingowych.

Dzięki takiemu ubezpieczeniu ochronisz swoich bliskich i zapewnisz im finansowe bezpieczeństwo — bardzo ważne w tak trudnym czasie.

Czy leasing jest bezpieczny gdy firma leasingowa bankrutuje?

Pod koniec lat 90′ XX wieku w Polsce działało wiele prywatnych firm leasingowych i wiele z nich upadło z początkiem XXI wieku. Wtedy nawet leasingobiorcy, którzy płacili terminowo raty leasingu stracili leasingowane przedmioty. Od tego czasu zaszły zmiany na korzyść leasingobiorców. Obecnie nawet, gdy firma leasingowa upadnie, leasing jest bezpieczny i będzie kontynuowany jak dotychczas.

.

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Kiedy leasing jest bezpieczny dla leasingobiorcy? Ocena ryzyk

Leasing stała czy zmienna stopa procentowa?

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

Wykup samochodu z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

    5/5 - (4 votes)

    Poprzedni post

    Tani leasing bez BIK na samochody, ciągniki siodłowe i maszyny

    Następny post

    Wiek leasingobiorcy a szanse na leasing