Polski Ład niesie ze sobą liczne zmiany podatkowe w leasingu. Zmiany wpłyną również na leasing – zmaleje atrakcyjność wykupu z leasingu na osobę prywatną.

Dotychczas osoby, który wykupiły pojazd z leasingu prywatnie po upływie 6 miesięcy od wykupu mogły sprzedać samochód bez podatku VAT i bez podatku dochodowego (licząc od końca miesiąca, w którym nastapił wykup). Rozwiązanie to było powszechnie wykorzystywane.

Zmiany w leasingu. Polski Ład od 2022r

Polski Ład zmienia dotychczasowe zasady. Od 2022r osoba prywatna może sprzedać auto poleasingowe bez podatku dopiero po upływie 6 lat od wykupu. Wcześniejsza sprzedaż skutkuje koniecznością zapłaty VAT i podatku dochodowego.

Możliwym „obejściem” jest wykup auta prywatnie a następnie szybka darowizna bliskiej osobie. Osoba obdarowana po upływie 6 miesięcy (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiła darowizna) może sprzedać auto bez podatku.

Wprowadzono też krótki okres przejściowy – jeśli wykupisz samochód do końca 2021r prywatnie załapiesz się jeszcze na dotychczasowe zasady. Prawdopodobnie część leasingobiorców zdecyduje się skrócić zawarte umowy leasingu, aby zdążyć z wykupem jeszcze w 2021r.

W przyszłości nowe przepisy mogą skutkować większą ilością umów leasingu z wysokim wykupem lub wynajmu długoterminowego w miejsce leasingu z wykupem 1%. Bowiem kwotę ze sprzedaży samochodu możemy zrównowazyć kosztem wysokiego wykupu. W przypadku najmu długoterminowego nie wykupujemy samochodu, choć istnieje też taka możliwość.

.

Mimo to leasing nadal pozostanie atrakcyjną formą finansowania samochodów. Większość zalet leasingu pozostanie bez zmian.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing a Polski Ład – jakie zmiany w leasingu od 2022r?

Leasing odliczenie VAT, PIT, ZUS i CIT – aktualne zasady

Jak wybrać dobry leasing?

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

Wykup z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

    3.7/5 - (18 votes)

    Poprzedni post

    Leasing nietypowych przedmiotów czyli trudny leasing

    Następny post

    10 największych firm leasingowych w Polsce w 2020 roku – ranking