Polski Ład niesie ze sobą wiele zmian podatkowych. Zmiany wpłyną również na leasing – zmaleje atrakcyjność wykupu z leasingu na osobę prywatną.

Dotychczas osoby, który wykupiły pojazd z leasingu prywatnie po upływie 6 miesięcy od wykupu mogły sprzedać samochód bez podatku VAT i bez podatku dochodowego ((licząc od końca miesiąca, w którym nastapił wykup). Rozwiązanie to było powszechnie wykorzystywane.

Polski Ład od 2022r

Polski Ład zmienia dotychczasowe zasady. Od 2022r osoba prywatna może sprzedać auto poleasingowe bez podatku dopiero po upływie 5 lat od wykupu.

Wprowadzono też krótki okres przejściowy – jeśli wykupisz samochód do końca 2021r prywatnie załapiesz się jeszcze na dotychczasowe zasady. Prawdopodobnie część leasingobiorców zdecyduje się skrócić zawarte umowy leasingu, aby zdążyć z wykupem jeszcze w 2021r.

W przyszłości nowe przepisy mogą skutkować większą ilością umów leasingu z wysokim wykupem lub wynajmu długoterminowego w miejsce leasingu z wykupem 1%. Bowiem kwotę ze sprzedaży samochodu możemy zrównowazyć kosztem wysokiego wykupu. W przypadku najmu długoterminowego nie wykupujemy samochodu, choć istnieje też taka możliwość.

.

Mimo to leasing nadal pozostanie atrakcyjną formą finansowania samochodów. Większość zalet leasingu pozostanie bez zmian.

Szukasz leasingu? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodów

Leasing maszyn

Poprzedni post

Leasing nietypowych przedmiotów czyli trudny leasing

Następny post

10 największych firm leasingowych w Polsce w 2020 roku – ranking