Co z leasingiem przy likwidacji działalności? Czy leasing na firmę może być kontynuowany przez osobę prywatną? Jakie są opcje?

Zamknięcie umowy leasingu

Umowa leasingu trwa zwykle od 2 do 5 lat. W tym czasie wiele może się zmienić w sytuacji firmy. Jeśli w trakcie leasingu podejmiesz decyzję o zamknięciu firmy powinieneś spłacić leasing w całości. Należy przy tym uwzględnić czy upłynął minimalny okres leasingu. Opłaty zostaną zdyskontowane – leasingodawca obniży sumę spłat o wartość odsetek wynikających z Wiboru ale zachowa swoją marżę.

Jeśli nie jesteś w stanie dokonać jednorazowej spłaty umowa zostanie wypowiedziana a przedmiot leasingu zwindykowany i wystawiony na licytację. Leasingodawca obciąży cię związanymi z tym kosztami.

Cesja leasingu

Możesz też dokonać cesji leasingu na inną firmę. W tym celu trzeba znaleźć chętnego na przejęcie leasingu. Leasingodawca oceni jego zdolność i jeśli wszystko zakończy się pomyślnie przepisze leasing. Cesja wiąże się z dodatkowymi kosztami (zwykle 500-1000 zł netto) i niesie ze soba problem podatkowy – więcej informacji tutaj.

Zmiana leasingu firmowego na konsumencki?

Żaden duży leasingodawca nie daje obecnie możliwości zmiany leasingu firmowego na konsumencki (w przeszłości było to możliwe w kilku firmach leasingowych mających leasing konsumencki w ofercie). Niektórzy kontynuują spłatę leasingu bez informowania leasingodawcy o zakończeniu działalności. Robią to na własne ryzyko. Jeśli leasingodawca zorientuje się, że działalność została zamknięta – ma prawo wypowiedzieć umowę.

Leasing na inną firmę

Wiesz jeszcze przed zawarciem umowy leasingu, że w trakcie jej trwania zamkniesz działalność? Możesz zaoszczędzić sobie kosztów cesji i rozważyć wzięcie leasingu na inną firmę. Następnie wynajmiesz przedmiot od tej firmy za równowartość rat leasingu (uzyskawszy wcześniej zgodę leasingodawcy na użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią). W tej sytuacji ważne jest wzajemne zaufanie leasingobiorcy i wynajmującego.

Jeśli jednak chcesz leasingować na siebie, żeby zaliczyć jak najwięcej kapitału w koszty działalności jeszcze w trakcie prowadzenia działalności wariant z cesją będzie rozsądniejszy. Można też zmodyfikować odpowiednio harmonogram spłat.

A może zamiast zamykać działalność tylko ją zawiesisz?

W kontekście leasingu zawieszenie działalności pozwala kontynuować spłatę na dotychczasowych zasadach. Co więcej po wznowieniu działalności możesz zaliczyć w koszty raty leasingu opłacone w trakcie zawieszenia, odliczysz też od nich VAT. Możesz także uwzględnić koszty rat leasingu w picie rocznym, jeśli działalność nadal pozostaje zawieszona. Zawieszenie może trwać od 30 dni do 2 lat, daje więc czas na zakończenie umowy leasingu zgodnie z harmonogramem.

1

1

Szukasz dobrej oferty leasingu?

Sprawdź naszą ofertę:

leasing maszyn

leasing samochodów

Poprzedni post

Problem podatkowy po cesji leasingu

Następny post

Leasing z cashbackiem