Jak działa leasing operacyjny samochodu osobowego? Masz zamiar kupić samochód? Zastanawiasz się jaką formę finansowania wybrać? Poznaj więc korzyści, które da Ci zakup auta w leasingu operacyjnym.

Decydując się na leasing samochodu osobowego możesz liczyć na wiele korzyści. Dziś krótko Ci o nich opowiemy.

leasing operacyjny korzyści

Korzyści z zakupu samochodu osobowego w leasingu operacyjnym

Każda opłata leasingowa jest kosztem

Od 2019 r. do kwoty 165 470 zł brutto (134 529 zł netto) wszystkie opłaty związane leasingiem są dla ciebie kosztem uzyskania przychodu. Wrzucasz je w koszty jednorazowo. Oznacza to, że nawet wysoki, np. 40% wkład własny możesz zaksięgować od ręki. Ma to ogromy wpływ na obniżenie wysokości płaconego podatku dochodowego.

Od każdej opłaty odliczysz 50% VAT (lub 100%, jeśli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności). Jeśli nie jesteś płatnikiem VAT wrzucasz w koszty wartość brutto opłaty.

Samochody droższe zaliczysz w koszty proporcjonalnie. Przeczytaj więcej o nowych zasadach rozliczania leasingu samochodu: https://www.leason.pl/leasing-auta-w-2019r/.

Wrzucisz zakup w koszty 2x szybciej, niż za gotówkę

Nowy samochód kupiony za gotówkę lub w kredycie amortyzujesz przez 5 lat. W leasingu operacyjnym umowa trwa min. 40% czasu amortyzacji, zatem dla samochodu min. 2 lata.  Każda opłata leasingowa stanowi koszt, zatem możesz wrzucić zakup w koszty w ciągu np. 2 czy 3 lat. Dzięki temu zapłacisz mniejszy podatek dochodowy.

Do końca 2018 r. brak limitu amortyzacji

W polskim prawie występuje limit amortyzacji – 20 000 Euro na jeden samochód. W przypadku zakupu za gotówkę lub w kredycie nadwyżka ponad ta kwotę nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. W leasingu operacyjnym niezależnie od wartości samochodu raty są kosztem, zatem limit amortyzacji nie obowiązuje. Oznacza to, że nawet luksusowy samochód za 0,5 mln zł można wrzucić w koszty w leasingu. Zakup (pomimo odsetek leasingowych) będzie tańszy, niż przy kupnie za gotówkę. Więcej szczegółów znajdziesz w tym artykule: Leasing samochodu powyżej 20000 euro tańszy od zakupu za gotówkę.

Od 2019r obowiązują nowe zasady amortyzacji. O szczegółach przeczytasz w tekście Leasing auta od 2019r.

Leasing operacyjny samochodu osobowego chroni przed komornikiem

W trakcie leasingu samochód pozostaje własnością firmy leasingowej. Do czasu wykupu nie jesteś właścicielem dlatego leasing chroni majątek przed komornikiem.

Leasing operacyjny samochodu osobowego nie obniża zdolności kredytowej

Finansowanie w formie leasingu nie obniża zdolności kredytowej. Leasing traktowany jest jako koszt i ujęty w kosztach firmy. Ma to znacznie, jeśli za chwilę będziesz się ubiegał o przyznanie kredytu, np na zakup mieszkania. Ponadto leasing nie jest widoczny w BIK. Jeśli zdarzy ci się spóźnić ze spłatą raty leasingu nie będzie to odnotowane w BIKu.

Nawet 60-70% wartości samochodu w koszty w ciągu miesiąca

Jeśli zamierzasz kupić samochód, szukasz dużego kosztu i masz pieniądze na kupno za gotówkę, ale ze względu na amortyzację nie chcesz tego zrobić leasing może być dobrą alternatywą. W swojej ofercie posiadamy bowiem rozwiązanie pozwalające zaliczyć jednorazowo do 70% wartości samochodu w koszty w miesiącu zakupu. Co więcej istnieje też możliwość odliczenia więcej, niż 50% VAT od samochodu wykorzystywanego w części do celów prywatnych.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

Ubezpieczenie OC AC NNW

Ubezpieczenie GAP oferta z rabatem 5%:

kupuje gap

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Jak wybrać dobry leasing?

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

Wykup samochodu z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

4.5/5 - (8 votes)

Poprzedni post

Leasing samochodu osobowego – co i ile można odliczyć?

Następny post

Samochód powyżej 20000 euro w lesingu tańszy niż za gotówkę?