Opisujemy leasing 8-letniej linii do czyszczenia folii z zadruków za 700 tys. zł netto, sprowadzanej z zagranicy. Leasingobiorca miał spadek sprzedaży rok do roku. Poniżej opisuję, jak w tej sytuacji zorganizowaliśmy leasing.

leasing linia do folii

Leasing linii do oczyszczania folii

Chodziło o leasing 8-letniej linii do oczyszczania folii, znajdującej się we Włoszech. W związku z dyrektywą EU o dodawaniu do wyrobów z tworzyw sztucznych minimum 30% recyklatów na rynku powstało zapotrzebowanie na regranulaty, w szczególności wysokiej jakości. Linia umożliwia umycie folii postprodukcyjnej. To pozwala na powtórne użycie folii w postaci czystego niezadrukowanego rękawa do ponownego zadruku lub regranulacji i zawrotu jako granulatu o jakości surowca
pierwotnego zakupionego z rafinerii. Bez użycia tej technologii folia zadrukowana nadaje się jedynie do regranulacji, gdzie uzyskuje się czarny regranulat o małej przydatności i wartości wykorzystywany jedynie do produkcji np. worków śmieciowych lub doniczek.  Po oczyszczeniu można uzyskać regranulat czysty o znacznie większej wartości, stąd duże zainteresowanie na rynku takim regranulatem. Sama linia była specjalistyczna, co z punktu widzenia leasingu zawsze generuje trudności, jest bowiem słabym zabezpieczeniem dla leasingodawców.

O leasingobiorcy linii

Klientem była firma działająca od kilku lat. Zajmowała się sprzedażą granulatów oraz folii odpadowej. Skupowała folie, zlecała regranulację i sprzedawała. Początkowo szło dość dobrze i w 2020r sprzedaż przekroczyła 3 mln zł. W kolejnym roku w wyniku zawirowań cenowych na rynku obroty firmy spadły o 40%. Firmy dysponujące odpowiednim parkiem maszyn same wykonywały zlecenia, zostawiając „pośredników” na końcu kolejki. W tej sytuacji klient postanowił zakupić linię do czyszczenia folii i wykorzystać szerokie grono kontaktów w branży. Znalazł odpowiednią linię w dobrym stanie technicznym. Teraz potrzebował już tylko zorganizować leasing. Rozmawiał ze swoim bankiem ale odmówili finansowania. Mimo, że firma nie była zadłużona to przedmiot był dla nich trudny, w dodatku 8-letni. Wtedy to kolega klienta polecił mu skontaktować się z nami, wiedział bowiem o naszym doświadczeniu w leasingowanu maszyn.

Organizowanie leasingu na linię do oczyszczania

Klient zakładał 20% wkładu własnego do leasingu. Był przygotowany na maksymalnie 25%, ale preferował 20% ze względu na koszty towarzyszące uruchomieniu linii. Oczkiwał leasingu na 5-6 lat, żeby raty leasingu były niskie a linia miała czas na siebie zarobić. Podpowiedziliśmy klientowi, że łatwiej będzie zrealizować transakcję gdy sprzedawcą będzie polska firma specjalizująca się w sprzedaży maszyn do obróbki folii. Klient znał taką firmę i porozumieli sie do co warunków współpracy. Byli gotowi sprowadzić linię do Polski po otrzymaniu 20% zaliczki od klienta. W tej sytuacji trzeba było już tylko zorganizować leasing, do czego zabraliśmy się z zapałem.

Wyselekcjonowaliśmy 2 leasingodawców licząc przede wszystkim na jednego z nich. Nasze przewidywania okazały się trafne. Pierwszy leasingodawca mógł udzielić leasingu przy zakładanym 20% wkładzie własnym z dodatkowym zabezpieczeniem wynikającym z trudnego przedmiotu leasingu. Drugi postawił warunki zaporowe jeśli chodzi o wysokość pierwszej spłaty i zaniechaliśmy tej ścieżki. Początkowo zabezpieczeniem dodatkowym miał być wpis na hipotekę domu klienta ale w toku rozmów z zespołem analiz leasingodawcy udało się zmienić zabezpieczenie na gwarancję BGK. Pozwalała ona zabezpieczyć 80% wartości transakcji przy niewielkim koszcie dla leasingobiorcy. Wolna hipoteka domu przyda się klientowi w przyszłości, planuje bowiem poczynić dalsze inwestycje finansowane kredytem inwestycyjnym.

Po uzyskaniu decyzji leasingowej klient wpłacił 20% zaliczki do polskiego sprzedawcy a ten szybko sprowadził linię do Polski. Leasingodawca zlecił wycenę linii, która potwierdziła jej wartość. Jest to standardowa procedura przy leasingu używanych maszyn. Klient odebrał linię po jej rozruchu a przelew wyszedł krótko potem. Tym samym doprowadziliśmy do końca kolejny leasing spejalistycznych maszyn z zagranicy.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz leasingu na maszyny?

Sprawdź naszą ofertę:

Wpisy powiązane tematycznie:

    5/5 - (8 votes)

    Poprzedni post

    Jak dostać leasing gdy firma ma małe obroty?

    Następny post

    Finansowanie wyposażenia kliniki stomatologii za 1,6 mln zł [case study]