Wielu Polaków prowadzi firma zarejestrowaną zagranicą i interesuje ich leasing. Do najpopularniejszych krajów należą Wielka Brytania, Niemcy i Czechy. Przeważnie o decyzji rejestracji firmy zagranicą decydują względy podatkowe oraz mniej obowiązków administracyjnych.

Według Onet.pl w Wielkiej Brytanii działa co najmniej 40 tys. firm zarejestrowanych przez Polaków. Wśród nich wiele prowadzą osoby mieszkające na stałe w Polsce.

leasing na zagraniczną firmę

.

Czy firma zarejestrowana zagranicą może dostać leasing w Polsce?

Niestety nie. Firmy leasingowe działające w Polsce mogą finansować wyłącznie firmy zarejestrowane w Polsce. Firmy zarejestrowane zagranicą mogą otrzymać leasing, jeśli zarejestrują oddział w naszym kraju.

Przeważnie o możliwość leasingu pytają freelancerzy np. informatycy, konsultanci, kompozytorzy, copywriterzy, którzy do działalności nie potrzebują biura czy stacjonarnego punktu sprzedaży i zdecydowali się przenieść firmę zagranicę. Zwykle interesuje ich leasing samochodu.

Wiemy o jednym wyjątku na polskim rynku leasingowym. Oferują leasing na samochody dla freelancerów polskiego pochodzenia prowadzących działalności zagranicą. Trzeba zaznaczyć, że jest to drogie finansowanie, podobnie oprocentowane do leasingu bez weryfikacji BIK.

.

Leasing na firmę zagranicą w Czechach

Jeśli prowadzisz działalność np. w Czechach, możesz zwrócić się o leasing do firmy leasingowej tam działającej. Dla samochodów oznacza to zagraniczne tablice rejestracyjne przez czas trwania leasingu.

Alternatywnie jeśli bliska Ci osoba prowadzi działalność w Polsce możemy zorganizować leasing samochodu na jej firmę wraz ze zgodą na użytkowanie samochodu przez osoby trzecie i podnajem. Następnie wynajmiesz samochód za kwotę zbliżoną do raty leasingu.

Przy czym wykup z leasingu na preferencyjnych warunkach zarezerwowany będzie dla leasingobiorcy. Rozsądnym rozwiązaniem będzie wysoki wykup z leasingu a potem sprzedaż do twojej firmy.

Ewentualnie niski wykup prywatny a następnie darowizna dla ciebie, o ile osoba biorąca leasing jest z tobą blisko spokrewniona (tak zwana zerowa grupa podatkowa) i darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Otrzymaliśmy ciekawe zapytanie od informatyka, który ma zarejestrowaną działalność w Polsce z dużymi dochodami, oraz firmę w Czechach z małymi obrotami. Chciał kupić auto o wartości ok 0,5 mln zł na czeską firmę, ale tamtejsi leaisngodawcy odmówili z powodu zbyt małej skali działalności.

Pytał, czy istnieje możliwość leasingu przez polskiego leasingodawcę na czeską firmę, z poręczeniem swojej polskiej działalności. Odpowiedź brzmi nie. Możliwy jest leasing na polską firmę a potem można wynająć auto firmie z Czech.

.

Podnajem samochodu w leasingu zagranicznej firmie

Dość prostym sposobem na sfinansowanie samochodu w Polsce jest leasing na polską firmę, a następnie uzyskanie zgody leasingodawcy na podnajem dla osoby/firmy zagranicą.

Trudności napotkasz wtedy, gdy zechcesz podnająć samochód do wypożyczalni samochodów albo do kogoś z Francji.

To ostatnie wynika z regularnych prób oszustwa przez francuskie wypożyczalnie samochodów – samochody (najczęściej z segmentu premium, marki takie jak Audi, Mercedesy czy BMW) albo wykorzystuje się w rajdach, albo znikają a z problemem zostaje potem polski leasingobiorca.

.

Oferta finansowania Leason

Szukasz dobrego leasingu? Sprawdź u nas:

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing samochodów premium

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

Maszyna w leasingu a wywóz zagranicę

4.2/5 - (9 votes)

Poprzedni post

Kiedy potrzebna jest wycena do leasingu?

Następny post

Jaka jest minimalna wartość do leasingu?