Wykup prywatny interpretacje. Wykup prywatny doczekał się w 2023r kilku interpretacji indywidualnych Dyrektora KIS. Są to interpretacje korzystne dla podatników.

wykup prywatny interpretacje

.

Wykup prywatny

Z wykupem prywatnym mamy do czynienia najczęściej w leasingu samochodu osobowego na JDG. Właściciel może zadecydować o wykupie pojazdu do majątku prywatnego, zamiast na firmę. Wtedy nie księguje faktury wykupu w koszty JDG i nie odlicza od niej VATu. Po wejściu w życie Polskiego Ładu były obawy czy nadal można i opłaca się wykupić pojazd z leasingu prywatnie.

Polski Ład wprowadził zmiany dla osób wykupujących pojazd prywatnie.

Od 2022r auto wykupione na osobę prywatną możemy sprzedać bez podatku dopiero po upływie 6 lat od wykupu. Wcześniejsza sprzedaż skutkuje naliczeniem PIT i składki zdrowotnej ZUS (4,9% na podatku liniowym lub 9% na skali podatkowej).

Od sprzedaży nie nalicza się podatku VAT. Polski Ład nie wprowadził bowiem zmian dotyczących leasingowanych samochodów w ustawie o VAT.

Jednakże jeśli najpierw wykupimy pojazd na środki trwałe firmy, to przy przeniesieniu do majątku prywatnego trzeba się też liczyć z koniecznością zapłaty VAT od wartości rynkowej pojazdu.

Jak dotąd pojawiło się kilka korzystnych dla podatników interpretacji indywidualnych, pokazujących, że wykup prywatny nadal jest opłacalny podatkowo.

Tematykę wykupu prywatnego poruszamy obszernie we wpisie: Wykup prywatny (wykup z leasingu na osobę prywatną).

W nieniejszym wpisie skupimy się na interpretacjach indywidualnych z 2023r.

.

Wykup prywatny interpretacje indywidualne z 2023

JDG, Wykup prywatnie i darowizna na żonę (rozdzielność majątkowa) – co z VAT?

Sygnatura 0111-KDIB3-1.4012.958.2022.1.IO, data wydania 17.01.2023r – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Podatnik prowadził kancelarię adwokacką w formie JDG i był czynnym podatnikiem VAT. Wykupił pojazd z leasingu prywatnie i nie użytkował w działalności. Następnie zamierzał podarować samochód żonie (strony zawarły wcześniej umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej). Żona również prowadzi działalność, ale będzie korzystać z pojazdu tylko do celów prywatnych.

Czy darowizna będzie powodowała powstanie obowiązku podatkowego w zakresie VAT? Dyrektor KIS orzekł, że czynność darowizny ww. pojazdu jako nie służącego prowadzeniu działalności gospodarczej, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

.

Wykup prywatny na wspólników spółki cywilnej, potem darowizna – co z PIT?

Sygnatura 0112-KDIL2-2.4011.259.2023.5.AA, data wydania 20.07.2023r – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Ponadto sygn. 0114-KDIP3-2.4011.340.2023.5.MR oraz sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.242.2023.5.ID z 21.07.2023 – spółka ma 3 wspólników – każdy wystąpił o interpretację indywidualną.

Spółka cywilna leasingowała 3 samochody osobowe. Na koniec leasingu wykupiła pojazdy, faktury były wystawione na dane spółki. Środki na wykup pochodziły z pożyczek od wspólników. Spółka  nie zaksięgowała faktur wykupu w kosztach ani nie odliczyła VAT. Uchwałą wspólników pojazdy zostały wycofane z majątku spółki (nie były ujęte w ewidencji środków trwałych) i przeniesione do ich majątku prywatnego. Zniesiono współudział – zatem każdy wspólnik został wyłącznym właścicielem jednego samochodu.

Wspólnicy chcieli wiedzieć, czy powstanie obowiązek podatkowy PIT gdy przekażą pojazd darowizną kolejnej osobie. Dyrektor KIS orzekł, że darowizna nie spowoduje powstania przychodu u wspólników zatem nie muszą płacić PIT. Osoba obdarowana powinna pamiętać o podatku od spadków i darowizn. Jeśli to członek najbliższej rodziny – nie zapłaci podatku, o ile w ciągu 6 miesięcy zgłosi darowiznę do US na formularzu SD-Z2.

.

JDG, wykup prywatnie i darowizna na ojca – co z VAT?

Sygnatura 0113-KDIPT1-3.4012.289.2023.3.OS, data wydania 17.07.2023r – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Przedsiębiorca wykupił pojazd prywatnie. Samochód osobowy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nie został odliczony podatek związany z fakturą wykupu auta.

Przekazanie ojcu w darowiźnie samochodu wykupionego z leasingu, który po wykupie nie będzie wykorzystywany w działalności, nie będzie opodatkowane podatkiem VAT.

.

Wykup prywatny w JDG, darowizna na byłego wspólnika – co z VAT?

Sygnatura 0114-KDIP4-2.4012.257.2023.2.MŻA, data wydania 19.07.2023r – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Przedsiębiorca wykupił pojazd prywatnie z zamiarem przekazania byłemu wspólnikowi. W związku z tym samochód osobowy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nie został odliczony podatek związany z fakturą wykupu auta.

Przekazanie byłemu wspólnikowi w darowiźnie samochodu wykupionego z leasingu nie będzie opodatkowane podatkiem VAT. Pojawi się jednak podatek od spadków i darowizn po stronie obdarowanego (byłego wspólnika).

Od 1 lipca 2023 kwota wolna od podatku wynosi:

  • 36.120 zł w I grupie podatkowej,
  • 27.090 zł w II grupie podatkowej,
  • 5733 zł w III grupie podatkowej.

.

Wykup prywatny interpretacje indywidualne z 2022

Warto wspomnieć, że w 2022r również pojawiły się interpretacje indywidualne dotyczące wykupu prywatnego i darowizny.

Wykup prywatny w JDG, darowizna na rodziców – co z VAT?

Sygnatura 0112-KDIL1-1.4012.362.2022.2.HW, data wydania 19.09.2022r – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Przedsiębiorca wykupił pojazd prywatnie. W związku z tym samochód osobowy nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nie został odliczony podatek związany z fakturą wykupu auta. Również koszty eksploatacji nie są związane z działalnością i nie będą uwzględniane w odliczeniach od podatku.

Przekazanie w darowiźnie rodzicom samochodu wykupionego z leasingu, który po wykupie nie będzie wykorzystywany w działalności, nie będzie opodatkowane podatkiem VAT.

W związku z darowizną tego samochodu przedsiębiorca nie będzie działał w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy (o podatku od towarów i usług), lecz dokona zarządu majątkiem osobistym.

.

Wykup auta na firmę w JDG, następnie przeniesienie na majątek prywatny i darowizna na żonę – co z VAT?

Sygnatura 0114-KDIP4-2.4012.529.2022.1.WH, data wydania 07.12.2022r – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Przedsiębiorca wykupił pojazd z leasingu na firmę i wprowadził na środki trwałe (zakup w związku z prowadzoną działalnością). Następnie zawiesił działalność. 6 miesięcy po wykupie chce wycofać pojazd z działalności na cele prywatne, a następnie przekazać darowizną żonie.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „planowane przez Pana dokonanie na rzecz żony darowizny samochodu osobowego po upływie 6 miesięcy od wykupu samochodu osobowego i  wycofaniu samochodu z działalności na cele prywatne nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z darowizną tego samochodu nie będzie działał Pan w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz dokona Pan zarządu majątkiem osobistym.”

Jednocześnie uznał, że wycofanie samochodu osobowego z działalności gospodarczej na cele prywatne, stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy.

.

Przeniesienie samochodu ze środków trwałych do majątku prywatnego

Z powyższych interpretacji widać, że wycofanie pojazdu ze środków trwałych do majątku prywantego niesie ze sobą konieczność zapłaty VAT.

Jednakże firmy niebędące płatnikami VAT z uwagi na nieprzekroczenie 200.000 zł rocznego obrotu lub zwolnienie przedmiotowe (lekarze, dentyści, agenci ubezpieczeniowi i in.) mogą wycofać samochód ze środków trwałych na majątek prywatny i nie muszą płacić VAT. Jeśli po wykupie zamierzają długo użytkować pojazd bardziej opłaci się wykup na środki trwałe i generowanie wyższych kosztów za paliwo, naprawy etc.

Więcej na ten temat piszemy w tekście: Wykup z leasingu dla nievatowców a sprzedaż samochodu.

.

Zobacz nasz najnowszy film o wykupie z leasingu i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

Doradztwo leasingowe >>

Ubezpieczenie OC AC NNW >>

Ubezpieczenie GAP, oferta z rabatem 5%:

kupuje gap

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Jak wybrać dobry leasing?

Leasing w działalności jednoosobowej

Leasing a Polski Ład  – jakie zmiany w leasingu od 2022r?

5/5 - (2 votes)

Poprzedni post

Leasing w spółce jawnej

Następny post

Pożyczka na maszyny 2024