Jak działa leasing samochodowy? Leasing jest obecnie jedną z najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania środków trwałych – samochodów, maszyn, urządzeń, sprzętu IT czy nieruchomości.

W artykule skupimy się jednak na leasingu samochodowym, który jest zdecydowanie najczęściej stosowaną formą zewnętrznego finansowania zarówno przez klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych.

jak działa leasing

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing samochodowy jest jedną z najczęściej wybieranych form finansowania floty pojazdów przez przedsiębiorstwa oraz stanowi coraz popularniejszy sposób finansowania samochodów przez osoby fizyczne.

Choć w 2019 i 2020 roku branża leasingowa nieznacznie wyhamowała, to wciąż leasing operacyjny jest o wiele bardziej dostępny i korzystniejszy finansowo względem kredytu samochodowego. Najczęściej klientami korzystającymi z leasingu są mikro firmy oraz przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Firmy stanowią aż 99% wszystkich klientów firm leasingowych.

Zatem na czym polega ta forma finansowania? W ogólnym ujęciu polega ona na odpłatnym użyczeniu pojazdu leasingobiorcy w zamian za comiesięczne opłacanie rat leasingowych, których wysokość jest określona na podstawie uprzednio sporządzonej i zawartej umowy.

Przedmiotem leasingu może być samochód, jak i każdy inny środek trwały. Finansowanie realizowane jest przez określony czas. Po zakończeniu umowy leasingu leasingobiorca może wykupić auto za ustaloną kwotę. Może również go nie wykupić i oddać leasingodawcy, a samemu ponownie wziąć w leasing nowe auto.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rata leasingowa dzieli się na dwie składowe – część kapitałową, która określa początkową wartość przedmiotu leasingu oraz część odsetkową, która stanowi koszt finansowania.

Jednak raty leasingowe to nie wszystko. Poza nimi umowa leasingu determinuje także wkład własny, który najczęściej oscyluje w granicach 10-30% początkowej wartości auta.

Opłata wstępna stanowi swego rodzaju zabezpieczenie zapewniane firmie leasingowej, a także pozwala ograniczyć comiesięczne koszty leasingu. Jeżeli leasingobiorca zdecyduje się na wykup auta, musi również liczyć się z wysokością opłaty końcowej.

Leasing samochodowy i jego rodzaje

Warto wiedzieć, że leasing samochodowy jest wyjątkowo elastyczną formą finansowania, na co wskazują zróżnicowane rodzaje leasingu.

Zdecydowanie dominującym rodzajem jest leasing operacyjny, na który decydują się głównie konsumenci oraz małe i średnie firmy. Zaraz za nim plasuje się leasing finansowy, z którego chętnie korzystają głównie większe firmy i korporacje.

Nie oznacza to jednak, że firmy leasingowe oferują wyłącznie te dwa rodzaje leasingu. Przedmiot leasingu może być oferowany w ramach: leasingu konsumenckiego, leasingu operacyjnego oraz leasingu zwrotnego.

Poza tym w przypadku leasingu można zastosować kryterium dotyczące liczby stron biorących udział w transakcji. Pod tym względem możliwe jest skorzystanie z leasingu bezpośredniego i pośredniego. Czym charakteryzują się te wszystkie formy finansowania?

Leasing operacyjnynajpopularniejszy rodzaj finansowania, który pozwala wziąć auto w leasing z jego późniejszym opcjonalnym wykupem. Tego typu umowę leasingu charakteryzuje prostota księgowania oraz znaczne korzyści podatkowe. Okres trwania umowy wynosi zwykle 2-5 lat.

Warto zaznaczyć, że wzięty w ten sposób samochód w leasing przez czas trwania umowy jest własnością firmy leasingowej i to ona może korzystać z odpisów amortyzacyjnych. Zalety leasingu operacyjnego polegają na jego dużej dostępności i na transparentnych warunkach finansowania oraz możliwości wprowadzania odsetkowej wartości rat do kosztów uzyskania przychodu.

Leasing finansowyten leasing samochodu pod względem specyfiki przypomina nieco leasing kredytu samochodowego. Przedmiot umowy stanowi własność leasingobiorcy, wobec czego to on może odliczać nie tylko koszty kapitałowe i odsetkowe rat leasingowych, ale także wprowadzać odpisy amortyzacyjne wynikające z użytkowania i utrzymania.

Leasing finansowy pod względem optymalizacji podatkowej jest korzystniejszy od leasingu operacyjnego. Niemniej, wymaga on opłacenia wartości podatku VAT w ramach pierwszej raty leasingowej, a sam okres leasingowania trwa około 5-7 lat. Tak długi okres umowy oraz wysoka opłata początkowa uwzględniająca podatek VAT powodują, że leasing finansowy nie jest dostępny dla wszystkich przedsiębiorstw.

Leasing konsumencki – ten leasing jest dedykowany konsumentom, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Umowy leasingu konsumenckiego są tak skonstruowane, aby zapewnić leasingobiorcom wysoką dostępność, transparentność kosztów oraz większą opłacalność względem tradycyjnego kredytu samochodowego.

Leasing zwrotnyjest to dość nietypowa forma leasingu, która jest stosowana w przypadku, gdy przedsiębiorstwo potrzebuje nagłego zastrzyku gotówki. Polega on na tym, że przedsiębiorstwo odsprzedaje środek trwały firmie leasingowej. Co ciekawe, przedsiębiorstwo nadal może korzystać ze sprzedanego przedmiotu. W leasingu zwrotnym jest uzasadniony interes obydwu stron umowy, niemniej jest to temat na inny artykuł.

Profesjonalny leasing samochodu

Wybierz sprawdzoną firmę leasingową!

Informacje na temat rodzajów leasingu udostępniliśmy na naszej stronie internetowej w zakładce ofertowej. Masz pytania dotyczące leasingu samochodu lub umowy leasingowej? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci sfinansować Twój wymarzony samochód zarówno na działalność gospodarczą, jak i prywatnie.

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

Wpisy powiązane tematycznie:

Jak wybrać dobry leasing?

Leasing odliczenie VAT PIT ZUS i CIT od samochodu – aktuane zasady

Leasing w działalności jednoosobowej

Wykup z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

3 sposoby na tani leasing


Rate this post

Poprzedni post

Leasing na wyposażenie magazynu

Następny post

Leasing na wyposażenie wnętrz: domu lub mieszkania