Leasing z trudnym PKD. Nie dostałeś leasingu bo leasingodawca nie akceptuje twojego głównego kodu PKD? A może dopiero będziesz starać się o leasing ale podejrzewasz, że twoje PKD może przeszkadzać? Jakie branże mogą mieć problem z uzyskaniem leasingu?

problem z leasingiem przez pkd

PKD – Polska Klasyfikacja Działalności – to podział działalności gospodarczych realizowanych przez firmy. Określa czym zajmuje lub może zajmować się Twoja firma. W każdym momencie możesz rozszerzyć swoją działalność o kolejne kody PKD. Niektóre branże mogą wymagać uzyskania stosownej koncesji.

Leasing z trudnym PKD

Jakie PKD może być trudne dla leasingodawcy?

Dla każdego leasingodawcy lista nieakceptowalnych kodów PKD jest inna. Niektórzy leasingodawcy nie chcą finansować hotelu, restauracji czy punktów wulkanizacyjnych, inni nie mają z tym kłopotu. Są jednak branże, które mają trudność z pozyskaniem leasingu u wielu leasingodawców, przykładowo:

  • produkcja alkoholu
  • produkcja tytoniu
  • produkcja broni
  • branża paliw i biopaliw
  • działalność consultingowa
  • salony kosmetyczne, solaria etc. (choć w ostatnim czasie salony urody są już chętnie obsługiwane przez leasingodawców)

Są także branże, które okresowo stają się trudne do sfinansowania. Przykładowo po Euro 2012 firmy zajmujące się budową dróg musiały liczyć się z wyższym wkładem własnym oraz droższym pieniądzem, niż zazwyczaj. było to spowodowane złą sytuacją w branży i ogromnymi zatorami płatniczymi, co przedkładało się także na opóźnienia w spłatach rat leasingu oraz windykacje. Po wybuchu pandemii covid-19 gastronomia, hotelarstwo czy transport miały problem z uzyskaniem leasingu.

Jak dostać leasing pomimo trudnego PKD?

Możesz podać jako główne PKD niebudzące kontrowersji, a PKD mogące rodzić zastrzeżenia umieścić wśród PKD pobocznych. W wielu wnioskach leasingowych jedną z rubryk do wypełnienia jest główne PKD zgodnie z regonem. Na tej podstawie leasingodawca sprawdza, czy branża nie jest u niego wykluczona. Nie gwarantuje to w 100% sukcesu, ale zwiększa szanse.

Jeden z naszych klientów produkuje broń oraz elementy do broni (posiada koncesję). Chcąc wyleasingować tokarkę zwrócił się o leasing do leasingodawcy poleconego przez dilera. Leasingodawca odmówił, ponieważ jego polityka nie pozwalała na finansowanie firm produkujących broń lub współpracujących z producentami broni. Gdy trafił do mnie pomogłem mu znaleźć leasingodawcę, który udzielił finansowania w procedurze uproszczonej. Leasingodawca sprawdzał w tym wypadku tylko główne PKD, a to było związane z obróbką metali.

W przypadku trudnego PKD kluczem do sukcesu jest trafić do właściwego leasingodawcy – zwykle jest kilku, którzy udzielą finansowania. Wcześniej trzeba jednak sprawdzić, którzy konkretnie. Właśnie w takich sytuacjach pomagamy – skutecznie organizujemy leasing bo znamy procedury i kryteria oceny wielu firm leasingowych. Dzięki temu składamy wniosek tam, gdzie prawdopodobieństwo sukcesu jest największe.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing nietypowych przedmiotów, czyli trudny leasing

10 najczęstszych przyczyn odmowy leasingu i jak im zaradzić

10 najczęściej popełnianych błędów przy leasingu samochodów i maszyn

    5/5 - (7 votes)

    Poprzedni post

    60% maszyny w koszty na koniec roku? W leasingu to możliwe

    Następny post

    Leasing maszyn pakujących