Co to jest leasing? Leasing to wygodna, szybka i tania forma finansowania, zarezerwowana głównie dla firm. Jeśli jesteś przedsiębiorcą ten sposób finansowania inwestycji może okazać się bardzo korzystny.

Słowo leasing pochodzi od angielskiego słowa lease, co znaczy nająć lub wydzierżawić.

Niewątpliwą korzyścią korzystania z leasingu jest m.in. możliwość stosowania rat sezonowych dopasowanych do rodzaju działalności, dużego wykupu, czasowego zamrożenia rat. W przypadku firm prowadzących pełną księgowość leasing operacyjny jest zobowiązaniem pozabilansowym – nie uwzględnia się części pozostałej do spłaty w bilansie.

.

Na leasing składają sie 3 elementy:

  1. Pierwsza wpłata (zwany też opłatą wstępną, czynszem inicjalnym lub pierwszą ratą leasingu) waha się od 0% do 45% wartości przedmiotu leasingu i jest konieczna do uruchomienia umowy. Jest ona jednorazowo zaliczana w koszt uzyskania przychodu firmy, przez co obniża dochód do opodatkowania. Im wyższa pierwsza wpłata, tym mniejsze raty leasingu.
  2. Raty miesięczne – Na ratę leasingu składa się kapitał plus odsetki, wszystko powiększone o 23% VAT. Raty płacisz są co miesiąc przez okres trwania umowy. Rata netto leasingu jest kosztem uzyskania przychodu, a VAT podlega odliczeniu. Standardowo umowa może trwać od 2 do 5 lat. Im dłuższy okres leasingu, tym niższa rata.
  3. Po spłaceniu wszystkich rat masz przywilej wykupienia przedmiotu leasingu. Wykup wynosi najczęściej 1% ceny przedmiotu leasingu, ale może też być wyższy. Do czasu jego uiszczenia właścicielem przedmiotu jest firma leasingowa. Po jego zapłacie stajesz się właścicielem.Wykup samochodu z leasingu od 2022r – jak to zrobić dobrze?

.

Rodzaje leasingu:

W Polsce wyróżniamy 2 rodzaje leasingu: leasing operacyjny i leasing finansowy. O tym, jakie są między nimi różnice dowiesz się tutaj: leasing operacyjny a finansowy.

.

Oferta leasingu w Leason

Leasing samochodów

Leasing maszyn

Leasing operacyjny

Leasing finansowy

BMW Leasing

5/5 - (45 votes)

Następny post

Leasing samochodu osobowego – co i ile można odliczyć?