Co to jest leasing? Leasing to wygodna, szybka i tania forma finansowania, zarezerwowana głównie dla firm. Jeśli jesteś przedsiębiorcą ten sposób finansowania inwestycji może okazać się bardzo korzystny.

Słowo leasing pochodzi od angielskiego słowa lease, co znaczy nająć lub wydzierżawić.

Niewątpliwą korzyścią korzystania z leasingu jest m.in. możliwość stosowania rat sezonowych dopasowanych do rodzaju działalności, dużego wykupu, czasowego zamrożenia rat. W przypadku firm prowadzących pełną księgowość leasing operacyjny jest zobowiązaniem pozabilansowym – nie uwzględnia się części pozostałej do spłaty w bilansie.

.

Co to jest leasing – definicja w polskim prawie

Art. 709 KC podaje nastepującą definicję leasingu:

„Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.”

Umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

Art. 23b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uszczegóławia, że:

Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli:

1) umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
2) umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
3) suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 19 stosuje się odpowiednio.

Analogiczną definicję zawiera ustawa o CIT (art. 17b).

.

Na leasing składają sie 3 elementy:

  1. Pierwsza wpłata (zwany też opłatą wstępną, czynszem inicjalnym lub pierwszą ratą leasingu) waha się od 0% do 45% wartości przedmiotu leasingu i jest konieczna do uruchomienia umowy. Jest ona jednorazowo zaliczana w koszt uzyskania przychodu firmy, przez co obniża dochód do opodatkowania. Im wyższa pierwsza wpłata, tym mniejsze raty leasingu.
  2. Raty miesięczne – Na ratę leasingu składa się kapitał plus odsetki, wszystko powiększone o 23% VAT. Raty płacisz są co miesiąc przez okres trwania umowy. Rata netto leasingu jest kosztem uzyskania przychodu, a VAT podlega odliczeniu. Standardowo umowa może trwać od 2 do 5 lat. Im dłuższy okres leasingu, tym niższa rata.
  3. Po spłaceniu wszystkich rat masz przywilej wykupienia przedmiotu leasingu. Wykup wynosi najczęściej 1% ceny przedmiotu leasingu, ale może też być wyższy. Do czasu jego uiszczenia właścicielem przedmiotu jest firma leasingowa. Po jego zapłacie stajesz się właścicielem.Wykup samochodu z leasingu – jak to zrobić dobrze?

.

Rodzaje leasingu:

W Polsce wyróżniamy 2 rodzaje leasingu: leasing operacyjny i leasing finansowy. O tym, jakie są między nimi różnice dowiesz się tutaj: leasing operacyjny a finansowy.

.

Oferta leasingu w Leason

Leasing samochodów

Leasing maszyn

Leasing operacyjny

Leasing finansowy

BMW Leasing

5/5 - (45 votes)

Następny post

Leasing samochodu osobowego – co i ile można odliczyć?