Ulga badawczo-rozwojowa a leasing. Ulga b+r pozwala zaoszczędzić 190 tys. z wydanego miliona.
Ulga badawczo-rozwojowa B+R
Wbrew nazwie aby skorzystać z ulgi b+r nie trzeba prowadzić badań. Wystarczy, że ulepszasz produkty, usługi czy procesy w firmie. Przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczą lub rozwojową w ramach ulgi b+r mogą skorzystać z dodatkowego odliczenia poniesionych kosztów. I zapłacić niższe podatki. To tak, jakbyś wydatki zaliczył w koszty dwa razy. W 2019r z ulgi badawczo-rozwojowej skorzystało około 2000 firm, w kolejnych latach liczba ta zapewne wzrośnie.
Sprzyja temu szeroki zakres kosztów kwalifikowanych. Obejmuje m. in.:
- koszty materiałów i surowców
- koszty zatrudnienia
- koszty amortyzacji (poza samochodami osobowymi i budynkami)
- usługi doradcze
- a także odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem.
Ulga badawczo-rozwojowa a leasing
Leasing zalicza się do tej ostatniej kategorii i może być kosztem kwalifikowanym ulgi b+r (przykład).
Dużą zaletą ulgi badawczo-rowzojowej jest możliwość jej rozliczenia w ciągu 6 lat. Jeśli w ciągu roku podatkowego poniesiemy koszty i wykażemy stratę to jest czas na rozliczenie ulgi w kolejnych latach.
Ponadto nowopowstałe firmy, które w wyniku prowadzonej działalności badawczej lub rozwojowej poniosą stratę w 1 i/lub 2 roku działalności mogą liczyć na zwrot wydatów poniesionych na tą działalność (art. 18da Ustawy CIT oraz art. 26ea Ustawy PIT).
Przy projektach z dotacjami unijnymi kosztem kwalifikowanym dla ulgi b+r będą tylko wydatki w części niepodlegającej dofinansowaniu.
Czym dokładnie jest ulga b+r i jakie są szczegółowe zasady jej rozliczania dowiesz się np. tutaj.
1
Oferta leasingu Leason
Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:
1
Wpisy powiązane tematycznie:
Pożyczka leasingowa na projekty z dotacją
28 lutego 2020