Leasing w starożytności. Czy wiesz, że historia leasingu sięga czasów starożytności?

leasing w starożytności

Leasing w starożytności

Według historyków w sumeryjskim mieście Ur zawierano transakcje leasingu już 3000-2000 lat p.n.e. Na glinianych tabliczkach z tamtych czasów zawarte są informacje o leasingu narzędzi rolniczych, ziemi, studni a także bydła i innych zwierząt. Rolę leasingodawców pełniły świątynie sprawujące władzę.

Około 2000r p.n.e. w Babilonii działała firma, dzięki której żołnierze mogli wydzierżawiać swoją ziemię rolnikom i otrzymać za to opłaty ratalne.

Egipcjanie ok. 3000 r p.n.e. leasingowali ziemię, źródła wody i bydło. W rzymskim prawie znaleziono umowę najmu, zwaną prawem locatio – conductio. Najemca wypożyczał przedmiot na pewien czas, za co otrzymywał regularne zapłaty.

Fenicjanie, którym przypisuje sie wynalezienie pisma alfabetycznego, pieniędzy jako środka płatniczego oraz mydła, leasingowali statki. W Azji leasingowano łodzie rybackie i pola ryżowe. Zapisy o leasingu umieszczono także w kodeksie Hammurabiego (datowanym na 1754r p.n.e.).

Grecy leasingowali kamieniołomy i kopalnie. Państwo leasingowało je poprzez swoją spółkę firmom wydobywczym na 3 do 7 lat. Leasing pojawiał sie także w ideach greckich filozofów, m. in. Arystotelesa.

W 1066r. Wilhelm Zdobywca wyruszył na podbój Brytanii na wyleasingowanych statkach.

W 1248r. Bonfis Manganella z Gaety wyleasingował uzbrojenie przed krucjatą do Ziemii Świętej. Wkład własny wynosił 25% a cała transakcja obarczona była sporym ryzykiem.

Jak widać w starożytności transakcje leasingu skupiały się z jednej strony na produkcji żywności a z drugiej na działalności wojennej, będącej stałym elementem tamtych czasów. Można powiedzieć, że idea leasingu jest stara jak świat 😉 Oczywiście obecny leasing różni się od storyżytnego, ale bazuje na tej samej koncepcji – używania cudzego przedmiotu za opłatą.

źródła: 1, 2, 3.

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Jak wybrać dobry leasing?

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

    5/5 - (17 votes)

    Poprzedni post

    Leasing w czasach koronowirusa

    Następny post

    Jak wybrać dobry leasing?