Ostatnie podwyżki stóp procentowych przekładają się na wzrost rat leasingowych. W tej sytuacji część leasingobiorców chce przeznaczyć wolne środki na nadpłatę leasingu. Warto zrobić to z głową.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkich zmian w umowie leasingu (w tym w harmonogramie spłat) dokonuje się aneksem do umowy. Każdy taki aneks jest płatny i kosztuje kilkaset złotych (często 500-600 zł netto) za zmianę jednej umowy. Szczegółowe informacje dotyczące tego kosztu znajdziesz w tabeli opłat i prowizji swojego leasingodawcy. Może się okazać, że oszczędności na odsetkach wynikające z nadpłaty zostaną zniwelowane przez koszty aneksu, szczególnie gdy wartość umowy leasingu jest niewielka.

Jeśli zawarłeś umowę leasingu ze zryczałtowaną opłatą roczną to zmian w umowie dokonasz bezkosztowo. Bowiem płacąc co roku ryczałt w wysokości od 100 do 200 zł netto (w zależności od leasingodawcy) zmiany w zakresie czasu trwania umowy, wysokości rat etc. ujęte są w ryczałcie. Zryczałtowana tabela opłat dostępna jest w kilku firmach leasingowych i zazwyczaj dotyczy umów leasingu samochodów.

Z kolei nadpłata rat leasingu bez aneksowania umowy nie przyniesie oszczędności. Możesz zapłacić z góry np. 3 raty leasingu. Kwota ta przeleży na rachunku leasingodawcy i w dniu wymagalności raty zostanie zaksięgowana na poczet jej spłaty. Jeśli jednak w międzyczasie ponownie wzrosną stopy procentowe to może się okazać, że na ostatniej z rat będziesz miał niedopłatę.

Jeśli więc dokonywać nadpłaty to najlepiej raz a dobrze i z głową. Przykładowo jeśli wiesz, że możesz już dziś nadpłacić 3 raty leasingu oraz za pół roku ponownie możesz nadpłacić kilka rat to zmień harmonogram jednym aneksem do umowy, zamiast aneksować umowę teraz i ponownie za 6 miesięcy.

Aby dokonać zmian w umowie leasingu powinieneś kontaktować się z działem obsługi umów swojego leasingodawcy.

.

Szukasz leasingu na samochód lub maszynę? Sprawdź naszą ofertę:

Leasing samochodowy

Finansowanie maszyn i urządzeń

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Poprzedni post

Leasing zwrotny mieszalnika przy dużym spadku sprzedaży r/r [case study]

Następny post

Leasing stała stopa procentowa – ile kosztuje? Czy się opłaca?