Czy możliwy jest leasing na niższą kwotę, niż wynika to z ceny zakupu przedmiotu leasingu?

Oficjalnie nie. Nieoficjalnie da się to zrobić pod pewnymi warunkami.

.

Załóżmy, że zamówiłeś nową maszynę za 50 000 zł. Przy zamówieniu zapłaciłeś sprzedawcy 10 000 zaliczki. Maszynę chcesz wziąć w leasing. Leasingodawca traktuje tą zaliczkę, jako wkład własny do leasingu i do sprzedawcy przelewa tylko brakujące 40 000 zł. Wystawia Ci też fakturę na owe 10 000 zł, którą zaliczysz w koszty (w odróżnieniu od faktury zaliczkowej wystawionej przez sprzedawcę). Umowa leasingu opiewa na 50 000 zł netto.

Co, jeśli z jakiegoś powodu chcesz leasing tylko na brakujące 40 000 zł? Jeśli poinformujesz leasingodawcę, że maszyna kosztuje 50 tys. będzie się upierał przy leasingu na całą kwotę, bowiem w trakcie leasingu jest właścicielem całej maszyny. Ponadto ma obowiązek kupować przedmioty leasingu po cenach rynkowych, a nie zaniżonych lub zawyżonych.

Natomiast zachowując informację o zaliczce dla siebie i prosząc sprzedawcę o FV pro forma na 40 000 zł netto przyjmie do umowy taką właśnie kwotę. Sprawdzi oczywiście cenę, ale przy nowych maszynach ceny są rzadko kwestionowane, a jeśli już to raczej przy używanych maszynach. Musisz się jednak liczyć z koniecznością wniesienia wkładu własnego do leasingu (najczęściej 10-20%).

Warto także pamiętać, że gdybyś z jakiegoś powodu nie był w stanie regulować rat leasingu i dojdzie do windykacji to leasingodawca zabiera całą maszynę a wpłacone wcześniej 10 000 zł przepada.

Poprzedni post

Leasing pojazdu w firmie – podcast z Mikołajem Łagowskim

Następny post

Leasing dla firm na ryczałcie