Masz zamiar kupić samochód? Zastanawiasz się jaką formę finansowania wybrać? Poznaj więc korzyści, które da Ci zakup auta w leasingu operacyjnym.

Decydując się na leasing samochodu osobowego możesz liczyć na wiele korzyści. Dziś krótko Ci o nich opowiem.

Korzyści z zakupu samochodu w leasingu operacyjnym

Każda opłata leasingowa jest kosztem

Od 2019 r. do kwoty 165 470 zł brutto (134 529 zł netto) wszystkie opłaty związane leasingiem są dla ciebie kosztem uzyskania przychodu. Wrzucasz je w koszty jednorazowo. Oznacza to, że nawet wysoki, np. 40% wkład własny możesz zaksięgować od ręki. Ma to ogromy wpływ na obniżenie wysokości płaconego podatku dochodowego.

Od każdej opłaty odliczysz 50% VAT (lub 100%, jeśli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności). Jeśli nie jesteś płatnikiem VAT wrzucasz w koszty wartość brutto opłaty.

Samochody droższe zaliczysz w koszty proporcjonalnie. Przeczytaj więcej o nowych zasadach rozliczania leasingu samochodu: https://www.leason.pl/leasing-auta-w-2019r/.

Wrzucisz zakup w koszty 2x szybciej, niż za gotówkę

Nowy samochód kupiony za gotówkę lub w kredycie amortyzujesz przez 5 lat. W leasingu operacyjnym umowa trwa min. 40% czasu amortyzacji, zatem dla samochodu min. 2 lata.  Każda opłata leasingowa stanowi koszt, zatem możesz wrzucić zakup w koszty w ciągu np. 2 czy 3 lat. Dzięki temu zapłacisz mniejszy podatek dochodowy.

Do końca 2018 r. brak limitu amortyzacji

W polskim prawie występuje limit amortyzacji – 20 000 Euro na jeden samochód. W przypadku zakupu za gotówkę lub w kredycie nadwyżka ponad ta kwotę nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. W leasingu operacyjnym niezależnie od wartości samochodu raty są kosztem, zatem limit amortyzacji nie obowiązuje. Oznacza to, że nawet luksusowy samochód za 0,5 mln zł można wrzucić w koszty w leasingu. Zakup (pomimo odsetek leasingowych) będzie tańszy, niż przy kupnie za gotówkę. Więcej szczegółów znajdziesz w tym artykule: https://www.leason.pl/leasing-samochodu-powyzej-20000-euro-tanszy-niz-zakup-za-gotowke/.

Chroni przed komornikiem

W trakcie leasingu samochód pozostaje własnością firmy leasingowej. Do czasu wykupu nie jesteś właścicielem dlatego samochód nie podlega zajęciom komorniczym.

Nie obniży zdolności kredytowej

Finansowanie w formie leasingu nie obniża zdolności kredytowej. Leasing traktowany jest jako koszt i ujęty w kosztach firmy. Ma to znacznie, jeśli za chwilę będziesz się ubiegał o przyznanie kredytu, np na zakup mieszkania. Ponadto leasing nie jest widoczny w BIK. Jeśli zdarzy ci się spóźnić ze spłatą raty leasingu nie będzie to odnotowane w BIKu.

Nawet 70% wartości samochodu w koszty w ciągu miesiąca

Jeśli zamierzasz kupić samochód, szukasz dużego kosztu i masz pieniądze na kupno za gotówkę, ale ze względu na amortyzację nie chcesz tego zrobić leasing może być dobrą alternatywą. W swojej ofercie posiadamy bowiem rozwiązanie pozwalające zaliczyć jednorazowo do 70% wartości samochodu w koszty w miesiącu zakupu. Co więcej istnieje też możliwość odliczenia więcej, niż 50% VAT od samochodu wykorzystywanego w części do celów prywatnych.

Osoby zainteresowane szczegółami zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą leasingu aut, a także sprawdzenia informacji na temat ubezpieczenia GAP.

Poprzedni post

Co można odliczyć od leasingu samochodu osobowego?

Następny post

Leasing samochodu powyżej 20000 euro tańszy niż zakup za gotówkę?