Potrzebujesz wydłużyć umowę leasingu? Firmy leasingowe oferują taką możliwość.
Najczęstszym powodem wydłużenia spłaty leasingu jest obniżenie miesięcznych rat. Powszechną praktyką jest też wydłużanie umowy bliżej jej końca z powodu wysokiego wykupu.
Aby wydłużyć umowę należy skontaktować się z leasingodawcą i złożyć wniosek o wydłużenie. Czynność ta jest płatna a dokładny koszt znajdziesz w tabeli opłat i prowizji swojego leasingodawcy (zwykle około 500 zł netto). Gdy płacisz ryczałtową opłatę prawdopodobnie wydłużysz umowę bezkosztowo.
Jeśli dotychczas płaciłeś raty terminowo powinno być to proste. Natomiast są sytuacje, w których firma leasingowa z dużym prawdopodobieństwem odmówi. Są to:
- duże opóźnienia w płatności dotychczasowych rat
- stary przedmiot leasingu
- umowa leasingu zawarta na maksymalny dopuszczalny przez leasingodawcę okres
Dlatego ważne jest, żeby działać z wyprzedzeniem i skontaktować się w sprawie wydłużenia zanim zepsujesz sobie historię płatniczą.
W trakcie trwającej epidemii koronawirusa leaisngodawcy wprowadzili uproszczone scieżki restrukturyzacji umów. Odraczają płatności kapitału od 3 do 6 miesięcy, bezkosztowo lub przy obniżonych opłatach manipulacyjnych. O szczegóły należy pytać swoich leaisngodawców.
Należy pamiętać, że wystepując o restrukturyzację w krótkim terminie zamykasz sobie drogę do kolejnego leasingu u tego leasingodawcy.
25 marca 2020