Twój leasing dobiega końca i zbliża się czas wykupu? Sprawdź kiedy przedmiot leasingu może wykupić osoba prywatna i jakie są tego skutki.

Wykup leasingu na osobę prywatną

Najczęściej umowa leasingu dotyczy samochodu i kończy się symbolicznym wykupem – 1% ceny zakupu auta. Wykup jest fakturą sprzedaży przedmiotu leasingu z firmy leasingowej na nabywcę. Leasingobiorca, a więc spółka lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, może kupić przedmiot leasingu od leasingodawcy po preferencyjnej stawce ustalonego wcześniej wykupu. Co w sytuacji gdy chcesz wykupić przedmiot leasingu na siebie, jako osobę prywatną lub na inną firmę?
Firma leasingowa dokona sprzedaży po aktualnej wartości rynkowej przedmiotu leasingu, chyba, że leasingobiorcą była firma prowadzona w formie jednosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej a wykup nastąpi na właściciela firmy lub wspólnika spółki cywilnej jako osoby prywatnej. Wtedy sprzedaż nastąpi po wartości preferencyjnego wykupu.

 

Co daje wykup na osobę prywatną?

Zalety:
– od sprzedaży przedmiotu leasingu nie nalicza się podatku VAT
– sprzedaż przedmiotu leasingu po upływie pół roku od momentu zakupu jest zwolniona z podatku dochodowego
Wady:
wykupu nie można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu ani odliczyć od niego VAT
– w trakcie sprzedaży kupujący zapłaci 2% PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych)

Co na to fiskus?
Stoi na stanowisku, że prywatny wykup z leasingu powoduje uznanie przedmiotu leasingu za majątek firmy, ponieważ w trakcie leasingu przedsiębiorca zaliczał raty leasingu i koszty eksploatacji w koszty działalności. Co więcej preferencyjny wykup przysługuje wyłącznie stronie umowy leasingu, czyli przedsiębiorcy a nie osobie prywatnej. Zatem sprzedaż przedmiotu leasingu będzie przychodem z działalności.
Co na to WSA?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu nie zgodził się z powyższym stanowiskiem. Wyrokiem z 11 grudnia 2013r. (sygn. akt I SA/PO 574/13) „warunkiem przypisania przychodu ze sprzedaży składnika mienia do źródła, jakim jest działalność gospodarcza, jest konieczność uznania danego składnika za środek trwały i ujęcia go w ewidencji środków trwałych”.
” Sąd zaznaczył, iż w art. 14 ust. 2 pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wyraźnie określił rodzaj rzeczy zaliczanych do składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, które podatnik może sprzedać. Wśród nich wymieniono:
• środki trwałe,
• składniki majątku określone w art. 22d ust. 1, wyłączając przy tym składniki, których wartość początkowa nie przekracza kwoty 1.500 zł,
• wartości niematerialne i prawne
– ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, składników majątku wymienionych w lit. b spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.” (źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl)
Podatnik po wykupie nie używał przedmiotu leasingu do celów działalności więc nie miał prawa zaliczyć go do środków trwałych firmy i prowadzić ewidencję. WSA zaznaczył, że zaliczenie w koszty rat leasingu i kosztów eksploatacji przedmiotu leasingu nie jest warunkiem jego zaliczenia do majątku firmy.

 

Im niższy wykup tym bardziej opłaca się osobie prywatnej. Z kolei wysoki wykup może przynieść firmie wiele korzyści.

Komentarze zostały wyłączone

Top