Głównym celem oszczędzania powinno być odłożenie pewnej kwoty pieniędzy, a następnie życie z procentów, które ta kwota przynosi. Wtedy pozostaje tylko wydawać mniej lub dokładnie tyle, ile przynosi ci zaoszczędzona kwota i żyć spokojnie.

oszczędzanie drogą do bogactwa

Dlaczego niewiele osób oszczędza? Jest kilka powodów. Przewidują, że w przyszłości będą zarabiać więcej, więc teraz jeszcze nie muszą oszczędzać. Teraz ich zarobki nie są jeszcze wysokie, więc trzeba wydać je wszystkie, poza tym oszczędzanie jest trudne, ponieważ żyje się gorzej (można wydać mniej pieniędzy). Część ludzi sądzi, że nie opłaca się oszczędzać, bo oprocentowanie jest zbyt niskie, a pieniądze zjada inflacja.

„Kiedy będę więcej zarabiał, poprawi się moja sytuacja finansowa” – wiele osób bardzo mocno wierzy w te słowa. Nie wiedzą, że bogactwo jest efektem pomnażania kapitału. Jeśli będziesz więcej zarabiał, to owszem, poprawi się, ale twój standard życiowy, a nie sytuacja finansowa. Jakimś dziwnym sposobem potrzebujemy zwykle tyle, ile mamy. Jeśli zarabiasz więcej, zwiększają się po prostu twoje wydatki. Nadzieja, że się poprawi gdy będziesz dobrze zarabiać, jest złudna. Żeby się poprawiło najpierw Ty musisz się zmienić. Wiele jest osób, które zarabiają 20 000zł miesięcznie i mimo to toną w długach. Jeżeli dzisiaj nie wystarcza Ci pieniędzy na życie, mimo, że zarabiasz godnie, to dokładnie tak samo będzie w przyszłości, nawet jeśli twoje dochody się zwiększą.

Twoja sytuacja może się znacznie zmienić, jeżeli już dziś postanowisz zacząć oszczędzać. Im wcześniej zaczniesz to robić, tym lepiej (czas pracuje na twoją korzyść). Jeśli masz teraz kilkanaście lub 20 lat i nadal mieszkasz z rodzicami, to jest to najlepszy moment żeby zacząć, bo nie masz jeszcze na swojej głowie żadnych kosztów utrzymania. Nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, zacznij regularnie (co miesiąc) oszczędzać 10% swoich dochodów. Gdy tylko twoja pensja pojawi się na koncie natychmiast odłóż z niej 10%, zanim jeszcze zaczniesz te pieniądze wydawać. 10% to stosunkowo niedużo i nie powinno nadszarpnąć twojego budżetu. Jeżeli zarabiasz obecnie 2500zł miesięcznie, łatwiej będzie ci odłożyć 250zł, niż gdybyś zarabiał powiedzmy 10 000zł. Wraz ze wzrostem dochodów 10% stanowi bowiem coraz większą sumę. Dlatego rozpocząć oszczędzanie przy małych sumach jest łatwiej.

Sądzisz, że te pieniądze są Ci potrzebne? Nie można mylić wydatków koniecznych (np. zakup jedzenia) z potrzebami (np. wyjście na dyskotekę). O ile wydatki konieczne pozostają na podobnym poziomie, to potrzeby rosną wraz z dochodami. Receptą na bogactwo jest oszczędzać i inwestować, oszczędzać i inwestować i tak ciągle (słowa Warrena Buffeta – jednego z najbogatszych ludzi na świecie). Sposób myślenia ludzi bogatych jest inny, niż pozostałej części społeczeństwa. Jeśli decydują się nie kupować dziś samochodu za 200 000zł, to nie dlatego, że ich nie stać. Widzą wartość tej kwoty pomnożonej w przyszłości, np. za 20 lat. Samochód nie tylko „pożarłby” ich pieniądze przy jego kupnie, ale dodatkowo wyciągałby więcej pieniędzy z ich kieszeni, np. na paliwo, naprawy, przeglądy i ubezpieczenie, nie dając nic w zamian (chyba, że samochód na siebie zarabia, jako np. taksówka czy w inny sposób, ale piszę tu o generalnej zasadzie). Ten sposób myślenia może wydawać się mało atrakcyjny – jakże, całe życie mam zaciskać pasa? A jeśli po 20 latach z kwoty 100 000zł zrobi się 1 000 000zł? Każda prosperująca firma stara się wydawać mniej niż zarabia i reinwestować zyski (nadwyżki finansowe). Dlaczego nie postępować w swoim życiu dokładnie w ten sam sposób?

Na początek zacznij płacić najpierw samemu sobie. Traktuj oszczędzanie, jako zapłatę sobie. Dlaczego ciągle płacisz innym? Płacisz komuś za telefon, za jedzenie, za usługi, ale dlaczego nie płacisz sobie? Niech przynajmniej 10% twoich miesięcznych dochodów trafia na oddzielne konto. Te 10% miesięcznie stanowi podwaliny pod twoją przyszłą zamożność. To czy wydasz 90% czy 100% ze swoich dochodów nie zrobi Ci wielkiej różnicy, natomiast zrobi dużą różnicę w przyszłości. Te odłożone 10% jest inwestycją, to twoja zapłata i są to pieniądze nietykalne.

Przez inwestycję tych 10% uczynisz swój pierwszy krok na drodze ku lepszemu życiu. Teraz pora przejść do przyszłości. Generalnie rzecz ujmując wraz z upływem czasu rosną nasze umiejętności i wiedza, a w ślad za nimi rosną nasze pensje. Jeżeli właśnie dostałeś awans, premię albo podwyżkę czas postawić drugi krok. Przeznacz 50% swojej podwyżki na oszczędzanie. 50% to dużo, ale możesz to zrobić i nawet tego nie poczujesz. Dlaczego? Ponieważ dotąd nie miałeś tych pieniędzy i nie jesteś jeszcze przyzwyczajony do ich wydawania. Z żadnej z dotychczasowych czynności nie będziesz musiał zrezygnować. Twój standard życiowy i tak wzrośnie, bo przeznaczysz na niego pozostałe 50%. Jeżeli do tej pory zarabiałeś 2500zł miesięcznie (odkładałeś 250zł miesięcznie), a po podwyżce zarabiasz o 500zł więcej, czyli 3000zł, to teraz będziesz oszczędzał 500zł miesięcznie (250zł ze starej pensji + 250zł z podwyżki). Zwróć uwagę, że twoja miesięczna rata oszczędności wzrasta z miejsca o 100%!

Przypominam raz jeszcze, że powinieneś zaoszczędzić pieniądze na początku miesiąca, jak tylko znajdą się na twoim koncie. Jeśli będziesz czekał z tym do końca miesiąca, może się okazać, że wydałeś wszystkie pieniądze i nie ma czego zaoszczędzić. Zwiększenie stopy oszczędności dzięki podwyżce zmotywuje cię do jeszcze lepszej pracy i dalszego podnoszenia swoich dochodów. Obserwowanie, jak zaoszczędzona kwota powiększa się z miesiąca na miesiąc da Ci dużo satysfakcji.

Stosunek do oszczędzania świadczy o człowieku. Jeśli człowiek nie potrafi się obchodzić z pieniędzmi, to nie można go traktować poważnie. Powodem, dla którego oszczędzasz teraz jest przewidywanie, że w przyszłości będziesz chciał korzystać z życia i chcesz, żeby było cię na to stać. Innymi słowy sadzisz teraz drzewa, żeby później móc zbierać owoce.

Gdzie ulokujesz zaoszczędzone pieniądze, zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Oszczędzając regularnie i długoterminowo masz na uwadze przede wszystkim zjawisko kapitalizacji odsetek, czyli procentu składanego . Z czasem dostajesz odsetki od pieniędzy, których sam nie wpłaciłeś (odsetki od odsetek).  Dlatego powinieneś wybierać formy oszczędzania z myślą o wysokim, długoterminowym zysku.

Poznałeś już korzyści płynące z oszczędzania, teraz pora, żebyś wpoił je swojej rodzinie, zwłaszcza dzieciom. Kiedy zacząć? Najlepiej wraz z wypłacaniem „kieszonkowego”. Wytłumacz dziecku, że wydawanie całego kieszonkowego jest złe, bo prowadzi do biedy. Możesz powiedzieć, że ludzie którzy żyją biednie i nie mają pieniędzy, wydawali co do grosza swoje kieszonkowe, natomiast ludzie, którym się powiodło, oszczędzali jego część. Przykładowo, jeśli dajesz swojemu dziecku 100 zł miesięcznie, to aby je dodatkowo zmotywować do oszczędzania, umów się z nim, że za każdą zaoszczędzoną złotówkę ty wpłacisz kolejnych 10zł na jego konto oszczędnościowe. Postaraj się namówić dziecko do odkładania połowy swojego kieszonkowego. Dzięki temu wykształcisz w nim pozytywne nawyki obchodzenia się z pieniędzmi i twoje dziecko nie będzie borykać się z problemami finansowymi w przyszłości. Oczywiście wytłumaczenie dziecku procesu oszczędzania wymaga czasu i uporu, ale jest wręcz koniecznością. Jeśli człowiek nie ma pieniędzy, stają się one dla niego rzeczą najważniejszą w życiu codziennym. Czy chciałbyś takiego losu dla swojego dziecka? Poprzez systematyczne wpłaty na konto oszczędnościowe dziecka będzie ono dysponować dość pokaźną kwotą po ukończeniu 30 roku życia.

Jednym z twoich celów powinna być wolność finansowa. Możesz powiedzieć o sobie, że jesteś niezależny dopiero wtedy, gdy możesz żyć z oprocentowania lub pasywnego dochodu od zgromadzonego majątku na poziomie, który ci odpowiada, nie musząc przy tym pracować. Dopóki nie zbudujesz swojej maszyny do robienia pieniędzy, sam musisz pracować i być tą maszyną. Pamiętaj, by przed dokonaniem wydatku dostrzegać przyszłą wartość pieniędzy, a nie obecną.

———————————————————————————————————————————————————

1

Oferta leasingu Leason

Szukasz dobrej oferty leasingu? Sprawdź u nas:

Leasing samochodów >>

Leasing urządzeń i sprzętu >>

Leasing maszyn >>

1

Wpisy powiązane tematycznie:

Jak wybrać dobry leasing?

Leasing w działalności jednoosobowej

3 sposoby na tani leasing

Leasing maszyn

Auto leasing

Cesja leasing

Leasingowanie samochodu

BMW Leasing

    4.5/5 - (8 votes)

    Poprzedni post

    Jak skutecznie pozbyć się długów?

    Następny post

    Odliczenie VAT od samochodu osobowego w leasingu: ile odliczysz?