Przez leasing bez BIK i innych baz rejestrujących osoby zadłużone, najczęściej mamy na myśli leasing, w którym nie będzie sprawdzana nasza dotychczasowa historia kredytowa. To istotne zwłaszcza dla firm i osób fizycznych, które przechodzą przejściowy kryzys finansowy lub wpadły w spiralę zadłużenia i potrzebują czasu, aby poprawić kondycję finansową.

Na pytanie „ile kosztuje leasing bez BIK?” większość osób odpowiada „dużo”. Przekonanie to sprawia, że niektórzy rezygnują z leasingu już na starcie. Sądzą, że dostaną leasing z lichwiarskim oprocentowaniem albo nie dostaną go wcale. W rzeczywistości nawet z negatywną historią kredytową można dostać leasing bez BIK w dobrej, rynkowej cenie. Jak? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

Zobacz nasz najnowszy film o leasingu bez BIK i zasubskrybuj nasz kanał na YouTube:

.

Leasing bez BIK – jakie bazy sprawdzają firmy leasingowe?

Firmy leasingowe zwykle weryfikują leasingobiorcę w co najmniej 2 bazach. Wiele zależy od historii kredytowej klienta i przedstawionych dokumentów pozwalających na ustalenie zdolności kredytowej. Różni leasingodawcy sprawdzają różne rejestry. Do najczęściej weryfikowanych należą:

  • BIK (Biuro Informacji Kredytowej) – gromadzi i udostępnia dane na temat wszelkich zobowiązań kredytowych klientów (indywidualnych oraz przedsiębiorców) banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Dane przechowywane w bazie BIK to dane zarówno pozytywne (kredyty spłacane terminowo i bez zaległości) jak i negatywne (z opóźnieniami w spłacie).
  • BRKN (Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych)rejestr prowadzony przez Związek Banków Polskich. Banki wpisują osoby mające opóźnienia w spłacie rat powyżej 2 miesięcy. Jest to drugie najczęściej stosowane źródło w przypadku weryfikacji klienta. Po uregulowaniu zaległości, wykreślenie wpisu najczęściej następuje w terminie 24 kolejnych miesięcy.
  • BIG InfoMonitor – udostępnia informacje gospodarcze o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców, a także ich terminowym wywiązywaniu się z zobowiązań. Jest również tym BIG-iem w Polsce, który udostępnia dane z baz: Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Związku Banków Polskich (ZBP).
  • ERIF BIGBiuro przyjmuje, przechowuje i ujawnia dane zarówno o dłużnikach, jak i o płatnikach, którzy regulują terminowo swoje zobowiązania finansowe. Znajdują się tam informacje na temat dłużników dopisywanych przez spółki z Grupy Kapitałowej KRUK (największa grupa zarządzająca wierzytelnościami w Polsce), gdzie indziej niedostępne.
  • KRD (Krajowy Rejestr Długów) –  rejestr dłużników firmowych i prywatnych zalegających ze spłatą zaległości wobec innych firm.
  • Wewnętrzne bazy leasingodawcy i in.

Pojęcie „leasing bez BIK” odnosi się do pierwszych czterech baz. Rejestr KRD ma charakter bardziej powszechny i nie ogranicza się wyłącznie do długów związanych z zaległościami w bankach.

.

Co i kogo weryfikują w bazach leasingodawcy?

W bazach weryfikuje się zarówno firmę, jak i jej reprezentantów, czyli osoby uprawnione do zawierania umów. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych chodzi o właściciela. W spółkach z o.o. sprawdza się reprezentantów zgodnie z KRS oraz spółkę, czasami także wspólników.

W spółkach osobowych sprawdzani są poszczególni wspólnicy. To bowiem co do zasadny oni, a nie spółka będą odpowiadali za powstanie ewentualnych zaległości.

Podobna procedura obowiązuje w przypadku nowych firm, jak i tych, które działają na rynku już od dłuższego czasu. Nie wszyscy leasingodawcy decydują się jednak na finansowanie zakupu dla nowej firmy, bojąc się, że nie spłaci ona zadłużenia. Na szczęście niektórzy leasingodawcy finansują nowe firmy.

.

Czym różnią się BIK i KRD?

Choć BIK i KRD pozwalają sprawdzić zaległości finansowe wnioskodawcy, instytucje te znacząco się od siebie różnią:

  1. Z KRD może korzystać niemal każdy, wpisać dłużnika do rejestru. Baza BIK jest zarezerwowana dla banków oraz niektórych instytucji (np. firm leasingowych).
  2. KRD zawiera informacje o aktualnych długach (niezapłaconych fakturach) wobec innych firm. BIK oferuje możliwość zweryfikowania kultury płatności za kredyty i pożyczki, a więc zarówno płatności terminowych, jak i nieterminowych.
  3. Większość instytucji korzysta z historii KRD, ale nie wszystkie korzystają z BIK.
  4. Dane w bazie KRD opierają się na informacjach z banków, ale także tych, udzielonych przez firmy energetyczne, operatorów telekomunikacyjnych, ubezpieczycieli i firmy prywatne. Rejestr BIK działa tylko w oparciu o dane z sektora bankowości.

Zła historia kredytowa

Niektóre wpisy w bazach są widoczne nawet przez kilka lat po wygaśnięciu zobowiązania. Jeśli po podpisaniu umowy miałeś duże opóźnienia w spłatach kredytu np. 2 lata temu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że leasingodawca, uzyskawszy tą informację odmówi udzielenia leasingu.

Nie znaczy to jednak, że każda firma leasingowa. Jeżeli potrzebujesz leasingu, warto poszukać rozwiązania dopasowanego do Twojej sytuacji finansowej.

.

Leasing bez BIK – co warto wiedzieć?

lizing bez bik

Różne firmy leasingowe sprawdzają różne bazy

Czasami wystarczy zwrócić się do leasingodawcy nie weryfikującego tej bazy, w której widniejesz jako dłużnik.

Jak sprawdzić który leasingodawca nie weryfikuje danej bazy? Najlepiej zapytać o to doświadczonego brokera mającego wiele różnych firm leasingowych w ofercie. Udzieli on sprawdzonych informacji w przedmiocie strategii leasingowej danej firmy, co pozwala leasingobiorcy znaleźć odpowiednie finansowanie.

Różne firmy leasingowe mają różną tolerancję na opóźnienia w spłatach

Firmy leasingowe A i B sprawdzają dokładnie te same bazy. Firma A chce mieć wyłącznie dobrze płacących klientów, dlatego udziela finansowania tym klientom, których opóźnienia w spłatach nie przekraczają 14 dni.

Firma B wykazuje wyższą elastyczność i przy weryfikacji wniosku leasingowego interesuje się opóźnieniami powyżej 30 dni, a może finansować nawet wtedy, gdy opóźnienia w spłatach kredytów wynoszą do 60 dni.

Leasingobiorca ma możliwość porównania za sobą różnych ofert i wyboru tej, która najlepiej odpowiada na jego potrzeby. Jeżeli zależy Ci na leasingu samochodów osobowych lub urządzeń, ale obawiasz się o swoją historię kredytową, nieelastyczny leasingodawca nie będzie najlepszym wyborem. Wiele firm leasingowych zaakceptuje klienta z zadłużeniem, jeżeli przekona on leasingodawcę.

Leasing bez BIK – istnieją duże firmy leasingowe nie sprawdzające BIK w ogóle

Tu możesz liczyć na tani leasing w rynkowej cenie. Firmy te sprawdzają KRD i jakikolwiek wpis w tej bazie skreśli Cię, jako dłużnika, już na starcie. Ocena wniosku bazuje głównie na podstawie wyników finansowych firmy.

Oznacza to, że nowym firmom trudniej będzie uzyskać leasing (przeczytaj więcej w artykule „Leasing dla nowych firm„). Bądź przygotowany na ocenę w procedurach zwykłych, a jeśli trafi się procedura uproszczona będzie wymagała okazania danych finansowych firmy.

W leasingu bez BIK finansowaliśmy nie tylko samochody, ale też ciągniki siodłowe i wiele maszyn. Wartość niektórych z nich przekraczała 1 mln zł.

Istnieją na rynku firmy leasingowe finansujące pomimo złej historii w BIK

Sprawdzają prawie wszystkie rejestry. Jeśli podoba im się przedmiot leasingu, a Ty (lub twoja firma) posiadasz majątek prywatny jest spora szansa, że dostaniesz u nich leasing. Będzie to jednak drogi leasing. Po ofertę tych firm sięgamy w ostateczności.

Kiedy? Gdy przedmiot leasingu jest niezbędny dla Twojej działalności, a nie masz środków i możliwości, by kupić go w inny sposób.

Bądź przygotowany na możliwe dodatkowe zabezpieczenia na majątku prywatnym lub firmowym oraz niekiedy wysoki wkład własny. W tym leasingu sfinansujesz przede wszystkim samochody (sprawdź: leasing auto), ciągniki siodłowe oraz maszyny budowlane.

.

Co można finansować w leasingu bez BIK?

Większość przedmiotów możesz normalnie leasingować. Dotyczy to oferty finansowania:

*Nieco trudniej finansuje się przedmioty trudno-zbywalne, więc np. trudniejszy będzie leasing mebli lub leasing sprzętu komputerowego. Firmy leasingowe wyspecjalizowane w udzielaniu takich leasingów w większości sprawdzają BIK, choć i tutaj sprawa nie jest z góry przegrana.

Tutaj możesz przeczytać o przypadkach niektórych naszych klientów, którym pomogliśmy zorganizować tani leasing bez bik.

Jeśli masz słaby BIK, zależy Ci na uzyskaniu leasingu samochodu, urządzenia lub innego środka trwałego i chcesz uzyskać od nas ofertę, poinformuj doradcę leasingowego o swojej sytuacji na początku rozmowy. Dzięki temu dobierzemy firmę leasingową, w której prawdopodobieństwo sukcesu będzie największe.

Pracujemy online, dlatego wniosek o udzielenie finansowania możesz złożyć 24 godziny 7 dni w tygodniu. Z nami możesz liczyć na elastyczny plan spłaty, raty dopasowane do Twoich możliwości. Pamiętaj, że leasing nie ogranicza zdolności kredytowej, więc nadal będziesz mógł ubiegać się o kredyt lub pożyczkę.

Dobre finansowanie to takie, które jest dopasowane do Ciebie. Zobacz, jak łatwo i szybko możesz wyleasingować wybrany składnik majątku.

.

Oferta leasingu bez BIK i nie tylko w Leason

.

Wpisy powiązane tematycznie:

Leasing maszyn bez ZUS US KRD i BIK (case study)

Leasing bez ZUS i US

    4.1/5 - (108 votes)

    Poprzedni post

    Leasing online – jak działa i co załatwisz przez internet?

    Następny post

    Ubezpieczenie GAP do leasingu – wykluczenia, limity wypłat i maksymalne ceny auta