Część umów leasingu kończy się wysokim wykupem. Jest on narzucany przez przepisy lub stosowany na wniosek leasingobiorcy. Wysoki wykup może stanowić dobre narzędzie optymalizacji podatkowej. W poniższym wpisie skupimy się na zaletach dużego wykupu.

Z wcześniejszego wpisu dowiedziałeś się od czego zależy wykup i jakie są minimalne wartości wykupu z leasingu w zależności od czasu trwania umowy oraz stawki amortyzacji przedmiotu leasingu. Wykup może być jednak znacznie wyższy i w uzasadnionych przypadkach oddziaływać na twoją korzyść.

 

Jak wysoki może być wykup?

To zależy od przedmiotu leasingu, przy umowach leasingu nowych samochodów potrafi sięgać nawet 60-70% (chodzi o leasing z kosztem serwisowania samochodu ujętym w ratach i niską lub brakiem pierwszej wpłaty – tak zwany najem długoterminowy) . Jednak typowy wysoki wykup z leasingu wynosi dla nowych samochodów do 30-35%, dla maszyn niżej.

 

Jaki jest efekt wysokiego wykupu?

Wysoki wykup sprawia, że maleje rata leasingu. Dzięki temu możesz kupić droższy samochód i płacić ratę mieszczącą się w Twoim budżecie. Równocześnie znaczna część kapitału zostaje do spłaty na koniec trwania umowy i przez cały czas trwania umowy naliczane są od niej odsetki. Dlatego zapłacisz więcej odsetek, niż przy leasingu na ten sam okres czasu z niskim wykupem.

 

Kiedy wysoki wykup się opłaca podatkowo?

Leasingowane maszyny bardzo często zostają w firmie na dłużej, niż trwa leasing. W takim wypadku najczęściej dąży się do zminimalizowania wykupu. Inaczej sprawa wygląda z samochodami – zdecydowanie częściej są zmieniane regularnie wraz z zakończeniem spłaty leasingu. Jeśli wiesz, że tuż po zakończeniu leasingu będziesz chciał sprzedać samochód i kupić nowy, wysoki wykup pomoże zoptymalizować Twoje podatki.

Przykładowo – leasingujesz samochód za 100 tys. zł brutto na 3 lata, wykup wynosi 30%. Po 3 latach wykupujesz samochód za 30 tys. zł brutto. Jego wartość rynkowa wynosi po 3 latach około 50-60 tys. zł. Sprzedajesz go szybko po zakończeniu leasingu za 55 tys. zł brutto. Podatki zapłacisz od 25 tys. zł, czyli różnicy między ceną sprzedaży a ceną zakupu (wykupu) z leasingu.

 

Podsumowując – w sytuacji gdy wiesz, że będziesz sprzedawał samochód zaraz po zakończeniu leasingu możesz rozważyć wysoki wykup w celu zapłaty mniejszych podatków. Pozostałą część podatku możesz zniwelować pierwszą wpłatą do leasingu kolejnego samochodu. Rzecz jasna można to odnieść także do maszyn.

Z drugiej strony jeśli masz zamiar dalej użytkować samochód po zakończeniu leasingu wysoki wykup nie będzie dobrym rozwiązaniem. Podniesie koszty leasingu i dodatkowo samochód kupiony powyżej 3500 zł netto stanie się twoim środkiem trwałym, czas amortyzacji 30 miesięcy.

 

Chcesz mieć wysoki wykup  i korzyści z niego płynące a równocześnie koszt leasingu, jak przy wykupie 1%? Zajrzyj tutaj.

Potrzebujesz oferty leasingu dobranej do Twojej sytuacji? Wypełnij poniższy formularz:

Skontaktuj się z nami

Please leave this field empty.

Wypełnienie niniejszego formularza jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych, wyłącznie w czynnościach niezbędnych do przygotowania i przesłania oferty oraz ewentualnej jej realizacji ( Dz.U. z 1997r. nr 133, poz. 883 ).


Komentarze zostały wyłączone

Top

Zostaw e-mail i zgarnij Ebooka!

„10 najczęściej popełnianych błędów przy leasingu samochodów i maszyn”

Zapisz mnie na newsletter (możesz się wypisać w dowolnym momencie).

FreshMail.pl