Część przedsiębiorców ma niską sprzedaż. U części przedsiębiorców dane zawarte w dokumentach finansowych nie odzwierciedlają faktycznej sytuacji finansowej firmy. Czy takie przedsiębiorstwa mogą dostać leasing na zakup maszyny lub samochodu?

 

Bogdan Malinowski prowadzi firmę świadczącą usługi ogrodnicze i ziemne. Obsługuje przede wszystkim klientów indywidualnych mieszkających w domach jednorodzinnych. Ze względu na rosnącą ilość pracy chce zakupić wielofunkcyjną miniładowarkę z osprzętem, żeby przyspieszyć prace. Koszt zakupu wynosi 100 tys. zł netto. Jak sam przyznaje ” Mógłbym ją kupić za gotówkę ale nie mam skąd wykazać pochodzenia tych pieniędzy a nie chcę mieć kłopotów w skarbówce. Leasing pozwoli mi uwiarygodnić zakup. Chciałbym zmienić swoją sytuację w dokumentach ale klienci patrzą na cenę i chcą taniej. A taniej oznacza bez faktury.”

Bogdan za większość usług nie wystawia faktur a jeśli kupuje materiały to na paragon i płaci gotówką. W dokumentach wykazuje sprzedaż ok 110 tys. rocznie i dochód ok 80 tys. Faktyczna sprzedaż jest ok 5-6 razy większa. Zafakturowany obrót pochodzi ze zleceń wykonywanych dla firm lub gminy.

Powyższa historia jest fikcyjna, ale na rynku nie brakuje firm działających w podobnym modelu. Są też firmy, które faktycznie mają małą sprzedaż i poprzez zakup maszyny/urządzenia chcą się rozwinąć. Czy takie firmy mają szansę na otrzymanie leasingu? Co trzeba zrobić, żeby go dostać?

W takiej sytuacji dużo zależy od przedmiotu leasingu, oczekiwanych warunków leasingu i majątku przedsiębiorcy.

Przedmiot leasingu

Przedmioty leasingu dzielimy na samochody i maszyny. Ma znaczenie czy są nowe czy używane (ważny jest rok produkcji). Zdecydowanie najprościej uzyskać finansowanie na zakup nowego samochodu. Przy odpowiednio wysokiej pierwszej wpłacie (zwykle od 15-20% wartości samochodu) wiele firm leasingowych oferuje leasing w procedurach uproszczonych. Nie trzeba dokumentów finansowych – nie sprawdzają ich w ogóle lub proszą o oświadczenie o dochodzie.

Przy samochodzie używanym trudniej o procedurę uproszczoną, ale w dalszym ciągu w niektórych firmach leasingowych jest dostępna. Nawet jeśli trzeba okazać dokumenty finansowe, przy wyższym wkładzie własnym (powyżej 20%) uzyskanie leasingu jest proste.

Trudniej jest przy maszynach. Procedur uproszczonych jest mniej, choć przy nowych maszynach są dość powszechne. W zdecydowanej większości firm leasingowych trzeba wtedy okazać dokumenty finansowe lub oświadczenie o dochodzie. Trudności zaczynają się, gdy cena maszyny jest zbliżona lub wyższa niż roczny obrót firmy.

Warunki leasingu

Przez warunki leasingu mam na myśli wysokość pierwszej wpłaty, czas spłaty w latach oraz wysokość wykupu. Im wyższa pierwsza wpłata, im krótszy leasing i im niższy wykup tym łatwiej dostać leasing.

Majątek firmowy lub prywatny

W sytuacji niskich obrotów leasingodawcy zwracają uwagę na majątek firmowy (przy spółkach) lub prywatny. Może brakować ci zdolności leasingowej ale jeśli kupujesz maszynę typową dla swojej branży, dajesz wkład własny 20% lub wyższy i masz majątek (nieruchomości i ruchomości wolne od zastawów), to masz spore szanse na uzyskanie leasingu. Zwłaszcza jeśli cena maszyny mieści się w przedziale od kilkudziesięciu do 150-200 tys zł.

Z drugiej strony brak majątku często utrudnia otrzymanie leasingu.

 

Przy wyższych cenach zakupu uzyskanie leasingu bez zdolności leasingowej staje się trudniejsze, ale nadal jest możliwe. W organizowaniu leasingu przy niewielkiej zdolności leasingowej duże znaczenie ma wybór firmy leasingowej, do której zwrócisz się o leasing.  W Leason mamy spore doświadczenie w zakresie dobory firmy leasingowej do sytuacji klientów. Dlatego jeśli chcesz dostać leasing pomimo niedużej zdolności leasingowej zachęcam do kontaktu z jednym z naszych doradców.

 

 

Komentarze zostały wyłączone

Top

Zostaw e-mail i zgarnij Ebooka!

„10 najczęściej popełnianych błędów przy leasingu samochodów i maszyn”

Zapisz mnie na newsletter (możesz się wypisać w dowolnym momencie).

FreshMail.pl