Faktura VAT marża a leasing – jaki leasing wybrać?
5 (99.33%) 30 votes

Czy auto sprzedawane na podstawie faktury VAT marża nadaje się do leasingu? Jaki leasing wybrać – operacyjny czy finansowy?

 

Firmy w Polsce większość aut używanych sprzedają na podstawie faktury VAT marża. Dotyczy to wszystkich aut sprowadzonych z zagranicy a także aut, których właścicielem jest osoba prywatna i zostały wstawione w komis. Zakup na podstawie faktury VAT marża niesie za sobą skutki podatkowe dla leasingobiorcy, co opiszę w dalszej części tekstu. Jeśli chcesz leasingować używany samochód dobrze jest je uwzględnić

 

Co to jest faktura VAT marża?

Faktura VAT marża jest szczególnym rodzajem faktury, w którym podstawą opodatkowania jest marża sprzedawcy i to od niej odprowadza podatek VAT. Stosują ją firmy dostarczające używane towary. Na fakturze nie jest wyszczególniona stawka i kwota podatku VAT, a kupujący nie ma możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego.

 

Dlatego na potrzeby leasingu operacyjnego cena sprzedaży na fakturze VAT marża traktowana jest jako cena netto.

 

Faktura VAT marża – leasing operacyjny czy finansowy?

Dla większości używanych samochodów korzystniejszy będzie leasing finansowy.  Sprzedaż na fakturę VAT marża to dla kupującego (leasingodawcy)  sprzedaż bez VAT. Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. W związku z tym każda rata leasingu powiększana jest o 23% podatku VAT. Mimo że samochód jest sprzedawany bez VAT to leasingodawca musi go doliczyć do opłat leasingowych. Jeśli samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów działalności, jak i prywatnych to możesz odliczyć tylko 50% VAT. To tak, jakbyś zapłacił za samochód o 11,5% więcej (50% VAT).

 

Z tego powodu większość leasingobiorców decyduje się na leasing finansowy. W tym leasingu VAT doliczany jest tylko do odsetek, nie do kapitału. Istotnym jest, że w leasingu finansowym samochód amortyzuje leasingobiorca. Tymczasem dla samochodów osobowych istnieje ograniczenie amortyzacji do równowartości 20 000 EUR, nadwyżka ponad tą kwotę nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Dlatego decydując się na zakup na fakturę VAT marża samochodu droższego niż 20 000 EUR warto porównać, jaki leasing: operacyjny czy finansowy będzie bardziej opłacalny.

 

Przykład:

Używana 2-letnia Mazda CX-9, 167 000 zł, FV VAT marża.

Załóżmy, że oba leasingi  – operacyjny i finansowy – kosztują identycznie i odsetki wyniosą w sumie 10%. W rzeczywistości kosztują prawie identycznie.

Operacyjny:
167 000 (cena zakupu netto) + odsetki (16 700 netto) =183 700 zł.
Doliczamy 23% VAT. Cena z VAT i odsetkami 225 951 zł.
Odliczasz 50% VAT, czyli 21 125 zł.
Kwota netto + 50% nieodliczonego VAT zaliczasz w koszty firmy w trakcie trwania leasingu.
Jesli jesteś na podatku liniowym 19%, to po odliczeniach zakup auta w leasingu operacyjnym kosztuje Cię 165 908 zł.
Finansowy:
167 000 zł (cena auta) + odsetki (16 700 zł) + 23% VAT od odsetek (3841 zł) = 188 541 zł.
Odliczasz 50% VAT od odsetek, po odliczeniu VAT auto kosztuje 185 620 zł.
Z tytułu amortyzacji zaliczysz w koszty równowartość 20 000 EUR. Przyjmijmy w zaokrągleniu, że jest to 85 000 zł.
Obniży to podatek dochodowy (19% stawka liniowa) o 16 150 zł.
Po odliczeniach zakup auta w leasingu finansowym kosztuje Cię 169 470 zł.
W powyższym przykładzie korzystniej wyjdzie zakup w leasingu operacyjnym.

 

Podobne zasady dotyczą zakupu od osoby prywatnej, dochodzi jeszcze konieczność zapłaty 2% PCC. Case study opłacalności leasingu samochodu osobowego za 400 tys. zł sprzedawanego przez osobę prywatną znajdziesz tutaj.

 

Czy z ceny na fakturze VAT marża da się zrobić cenę brutto z 23% VAT?

Teoretycznie tak – możesz zakupić auto za np. 60 000 zł (fv VAT marża). Następnie sprzedać leasingodawcy za 60 000 zł brutto (z 23% VAT w tej cenie). Należałoby uwzględnić kilka czynników:

  • Jak uzasadnię to przed Urzędem Skarbowym w razie kontroli? – to tak jakby wartość auta spadła z dnia na dzień o równowartość VAT
  • Czy wartość samochodu nie będzie zaniżona w stosunku do wartości rynkowej? – leasingodawcy dokonują wyceny dla używanych aut – we własnym zakresie lub wysyłają rzeczoznawcę. Kupią tylko wtedy, gdy cena zakupu auta jest zbliżona do wartości rynkowej (+/- 10-15%).
  • Na wykonanie takiej transakcji masz 1-3 miesiące w zależności od leasingodawcy, po tym czasie rozpatrują transakcję jako leasing zwrotny.
  • Czy leasingodawca zgodzi się na takie rozwiązanie? W trakcie oceny zostaniesz p oproszony o pokazanie faktury zakupu z potwierdzeniem zapłaty. Nawet jeśli zamażesz kwoty na potwierdzeniu przelewu i skanie faktury, to i tak trzeba będzie pokazać fakturę zakupu w wydziale komunikacji. Leasingodawca może mieć wątpliwości co do całej transakcji. Istnieje możliwość, że zarejestrujesz auto na siebie, poczekasz na twardy dowód rejestracyjny i dopiero wtedy wystąpisz o leasing – wtedy nie pokażesz faktury pochodzeniowej do wydziału komunikacji – pozostaje jednak kwestia uzasadnienia transakcji przed Urzędem Skarbowym.

Dlatego powyższe rozważania powinny być traktowane w charakterze ciekawostki.

 

Przy leasingu auta na VAT marża uwzględnij także wiek samochodu – po zakończeniu umowy nie powinien przekroczyć 10 lat. W pożyczce leasingowej limit wieku jest wyższy i wynosi 15 lat.

 

Szukasz leasingu samochodu? Sprawdź naszą ofertę >>

Skontaktuj się z nami

Please leave this field empty.

Wysyłając zapytanie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałeś/aś poinformowany/a, że przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Leason - Wygodny Leasing, os. Szkolne 1/13, 31-975 Kraków, NIP: 7692008486.


Komentarze zostały wyłączone

Top