Czy leasing jest bezpieczny? Zagrożenia związane z leasingiem. Jak im zapobiec na etapie zawarcia umowy?
5 (100%) 4 votes

Czy leasing pojazdu jest bezpieczny? Takie pytanie każdego dnia zadają sobie setki osób, rozważających zawarcie umowy leasingowej. Dziś wyjaśnię, jakie zagrożenia niesie za sobą leasing samochodu używanego, nowego lub innego pojazdu. Podpowiem również jak zminimalizować ryzyko i zabezpieczyć swoje interesy już na etapie zawarcia umowy.

 

Leasing zagrożenia – co może nas spotkać?

Na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że leasing pojazdu nie niesie za sobą ryzyka większego niż zaciągnięcie kredytu samochodowego. Żaden ze wskazanych sposobów finansowania nie eliminuje bowiem ryzyka kradzieży, uszkodzenia czy spadku wartości pojazdu. Dzięki odpowiedniej konstrukcji umowy leasingowej oraz zastosowaniu właściwych narzędzi można jednak wyeliminować negatywne konsekwencje zagrożeń.

 

Spadek wartości przedmiotu leasingu a saldo do spłaty

Czasem zdarza się, że saldo spłaty przewyższa wartość przedmiotu. Jeśli dołożymy do tego przykre okoliczności w postaci kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej, leasingobiorca może mieć realne problemy z „zamknięciem” umowy.

Rozwiązanie: bezpieczna struktura oferty

Aby wyeliminować takie ryzyko, warto zadbać o bezpieczną strukturę warunków umowy. Taką zapewni Ci np. wyższa kwota wkładu własnego i niewielka kwota wykupu. Najmniej bezpieczną opcją jest leasing bez wkładu własnego, z wysoką kwotą wykupu.

 

Kolizja i uszkodzenie pojazdu

Stłuczki i wypadki to przykra codzienność polskich kierowców. Choć większość z nas stara się jeździć bezpiecznie i bezkolizyjnie, nie sposób całkowicie wyeliminować takich zdarzeń. Skuteczną ochroną przed ich konsekwencjami będą polisy ubezpieczeniowe OC i AC.

 

Rozwiązanie: polisy ubezpieczeniowe OC i AC

Warunkiem zawarcia umowy leasingowej jest konieczność wykupienia ubezpieczeń OC i AC, a nierzadko również NNW. Polisa OC ochroni Cię przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych, które spowodujesz. Jeśli staniesz się sprawcą kolizji lub wypadku, ochronisz własny portfel. To nie Ty, lecz ubezpieczyciel wypłaci bowiem świadczenia osobom poszkodowanym.

Polisa AC zrekompensuje straty finansowe, powstałe z tytułu kradzieży pojazdu, działania czynników atmosferycznych, żywiołów czy osób trzecich. Świadczenie z OC pokryje koszty naprawy auta, nawet jeśli to Ty spowodowałeś kolizję.

 

Kradzież lub szkoda całkowita

Wyobraź sobie, że wzięty w leasing pojazd zostanie skradziony lub na skutek kolizji dozna szkody całkowitej. W takim przypadku otrzymasz odszkodowanie z polisy AC. Może się jednak zdarzyć, że kwota świadczenia będzie zbyt niska, aby spłacić pozostałe raty i „zamknąć umowę” leasingową. Jeśli nie posiadasz dodatkowych zabezpieczeń, różnicę w obu kwotach będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

 

Rozwiązanie: polisa GAP

Jeśli zależy Ci na tym, aby uniknąć takiego scenariusza, kup polisę GAP. Jest to ubezpieczenie od utraty wartości samochodu działające w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Posiadając GAP, ubezpieczyciel pokryje różnicę między kwotą leasingu pozostałą do spłaty na dzień wypłaty z odszkodowania AC a wartością odszkodowania z tytułu AC. W zależności od rodzaju pojazdu, wysokości wkładu własnego i kwoty wykupu możesz wybrać GAP fakturowy, finansowy, lub indeksowy. O tym, co różni poszczególne warianty, przeczytasz tutaj: http://www.leason.pl/ubezpieczenie-gap-w-leasingu-co-to-jest-i-czy-warto/.

 

Śmierć lub trwała niezdolność do pracy leasingobiorcy

Jeśli w trakcie umowy leasingowej leasingobiorca poniesie śmierć, leasingodawca ma prawo wygasić umowę leasingu z dnia na dzień. Jeśli jego bliscy nie będą chcieli (lub mogli) jej kontynuować, leasingowane dobra wrócą do leasingodawcy. Ten je spienięży, pokryje zaległe raty, a pozostałą uzyskaną ze sprzedaży kwotę przekaże spadkobiercom. Zdarza się także, że kwota pozostała do spłaty jest większa, niż cena uzyskana na aukcji.

 

Rozwiązanie: ubezpieczenie na życie do umowy leasingu

Aby zminimalizować finansowe konsekwencje śmierci leasingobiorcy, warto wraz z umową leasingu zawrzeć polisę na życie. Większość polis przewiduje:

  • w przypadku śmierci leasingobiorcy — spłatę wszystkich rat do końca trwania umowy;
  • w przypadku śmierci w wyniku wypadku komunikacyjnego — wypłatę dodatkowego świadczenia;
  • w przypadku niezdolności do pracy — spłatę kilku lub kilkunastu rat leasingowych.

 

Dzięki takiemu ubezpieczeniu ochronisz swoich bliskich i zapewnisz im finansowe bezpieczeństwo — bardzo ważne w tak trudnym czasie.

 

Szukasz oferty dla siebie?

Leasing samochodów i maszyn >> Nowe auto leasingfinansowanie maszyn i urządzeń, Leasing na samochód używany

Skontaktuj się z nami:

Please leave this field empty.

Wysyłając zapytanie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałeś/aś poinformowany/a, że przysługuje Ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Leason - Wygodny Leasing, os. Szkolne 1/13, 31-975 Kraków, NIP: 7692008486.


Komentarze zostały wyłączone

Top